zig-zag.prv.pl

Chór Męski "ECHO"- Biertułtowy, w Roku Jubileuszowym -

było grilowanie - foto Henryk Cz. przerwa w śpiewaniu i tańczeniu - foto Henryk Cz. "koncercik" w Kaplicy NSPJ w Jaszczurówce - foto Henryk Cz. przed wejściem do Zamku w Niedzicy - foto Henryk Cz. na tarasie zamku - foto Henryk Cz.
"kapliczka"- rano, w dzień i w nocy" - foto Henryk Cz.

    - po czerwcowych przygotowaniach i obchodach jubileuszu 90.lecia założenia naszego chóru, nadszedł czas na "skromny" odpoczynek. Członkowie chóru postanowili wyjechać do Zakopanego, do Pensjonatu "Jastrzębia Turnia". Obiekt usytuowany jest około 900 metrów od "popularnych Krupówek", z widokiem na Gubałówkę z jednej strony i na Giewont z drugiej. Wyjechaliśmy w sobotni ranek dnia 25.go, a do Radlina powróciliśmy 31.08.2018 roku. W czasie naszego pobytu (po raz drugi) niektóre miejsca odwiedzaliśmy już po raz drugi ale były również "nowości". Jednym z miejsc, które z pewnością warto odwiedzić w Zakopanem jest Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, oddalone około 4 km od centrum. Powstało jako wotum dziękczynne za uratowanie życia Ojca Świętego Jana Pawła II po zamachu na Jego osobę 13 maja 1981 roku. Uczestniczyliśmy tam w niedzielnej mszy św. Byliśmy i śpiewaliśmy w kaplicy pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaszczurówce, która została wzniesiona w latach 1904-1908 według projektu Stanisława Witkiewicza. Budynek jest doskonałym przykładem stylu zakopiańskiego i zarazem jednym z najpiękniejszych drewnianych kościołów w Polsce.
Obejrzeliśmy z "bliska" Wielką Krokiew, największą skocznię narciarską w Polsce, której uroczysta inauguracja, połączona z konkursem skoków, miała miejsce 22 marca 1925. Pierwszym zwycięzcą i rekordzistą Wielkiej Skoczni został Stanisław Gąsienica - Sieczka (30 m, 36 m), a najdłuższy skok na zmodernizowanej Wielkiej Krokwi oddał w 2018 roku Piotr Kudzia uzyskując 143,5 metra. Przebywając w Zakopanem nie sposób skorzystać z wykąpania się w basenach termalnych. Myśmy skorzystali z Chochołowskich Term. Obiekt ten jest największym kompleksem termalnym na Podhalu. To miejsce, gdzie każdy, bez względu na wiek i upodobania, znajdzie atrakcje dla siebie. Do dyspozycji jest ponad 30 basenów i beczek z wodą o różnej specyfice oraz między innymi przeszklona sauna widokowa, z której można podziwiać piękne Tatry. Miłym akcentem naszego pobytu była pogoda, która dopisała i prowokowała do spacerów i wypadów w góry. Skorzystała z tego część uczestników, tych zaawansowanych wiekiem, wyjazdem kolejką linową na Gubałówkę, a była również grupa śmiałków która "zaliczyła" wejście na Giewont. Zwiedziliśmy również (korzystając z pomocy przewodnika) zamek w Niedzicy. Ciekawostką jest to że zamek ten "wystąpił" między innymi w serialu telewizyjnym "Janosik" oraz "Wakacje z duchami".
Jak zwykle na wycieczkach radlińskiego Echa zorganizowane były spotkania, pierwsze na początku turnusu, jako integracyjne przy muzyce i śpiewie, a drugie pożegnalne, biesiadne przy pieczeniu kiełbasek, oscypków i piwku. Po siedmiu dniach powróciliśmy (jedni rozbawieni, a drudzy "zmęczeni") do Radlina by przygotowywać się do następnych występów, krótko - było "fajnie"!

Krystian Dziuba - uczestnik.

 

Młodzieżowy Chór Miejski "Canticum Novum" -

    - "Ambasadorem" Wodzisławia Śl., Śląska i Polski, jak również Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr. Tak można nazwać ten wodzisławski wspaniały, pod każdym względem, młodzieżowy zespół. Młodzieżowy Chór Miejski "CANTICUM NOVUM" powstał w październiku 2012 roku z inicjatywy ówczesnego wiceprezydenta miasta Wodzisławia Śl. Eugeniusza Ogrodnika. Działa przy Wydziale Edukacji UM Wodzisławia Śl. skupiający młodzież szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, w wieku od 8 do 18 lat. Występuje podczas uroczystości organizowanych w Polsce oraz poza jej granicami. Mimo że jest "młodym" zespołem posiada już liczne osiągnięcia, między innymi: dwukrotny Laureat Wodzisławskich Spotkań Kolędowych w 2014 i 2016 roku, w kategorii chórów młodzieżowych, III miejsce na Adeste Fideles gdzie rywalizował z chórami mieszanymi. W czerwcu 2015 roku zdobył Puchar Sołtysa Gminy Olza za najlepszy chór na Zlocie Chórów "Olza 2015". W styczniu 2018 roku zdobył kolejne Grand Prix, tym razem na Festiwalu "Choir in motion" w Łodzi, II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, Grand Prix w Konkursie Piosenki Anglojęzycznej "Sing along", Grand Prix na Międzynarodowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Wodzisławiu Śl. Dyrygentką i założycielką chóru jest Emilia Kopiec. Od września 2016 chór działa przy Ognisku Pracy Pozaszkolnej nr 1 w Wodzisławiu Śl.
W miesiącu lipcu 2018 roku zespół po raz kolejny mógł zaprezentować swoje umiejętności, tym razem w słonecznej Barcelonie. Dziękuję za wszystko, wszystkim którzy przyczynili się do zorganizowania tego przedsięwzięcia by nasza (wodzisławska) wspaniała, śpiewająca młodzież mogła ponownie zaprezentować się poza granicami kraju. Dziękuję przede wszystkim młodzieży dyrygentce p. Emilii, życząc im kolejnych pięknych występów oraz darczyńcom z prośbą o jeszcze! Ciekawymi spostrzeżeniami i wrażeniami z tej udanej "eskapady", w skrócie podzieliła się z nami, p. Emilia Kopiec.

Krystian Dziuba - prezes Okręgu

Lipiec, 2018 roku - hiszpańska Barcelona -

Młodzieżowy Chór Miejski Canticum Novum w Barcelonie

    - W lipcu Młodzieżowy Chór Miejski "Canticum Novum" reprezentował Wodzisław Śląski i Polskę w Międzynarodowym Kongresie Pueri Cantores w Barcelonie w Hiszpanii. Federacja Pueri Cantores jest stowarzyszeniem chórów dziecięcych i młodzieżowych działających w ramach Kościoła Rzymsko - Katolickiego. Do Barcelony przyjechało 3765 młodych chórzystów z całego świata. Głównym zadaniem Kongresu był udział chórzystów w liturgii Mszy św., a celem było dawanie świadectwa swojej wiary, stylu chrześcijańskiego życia i ukazywanie piękna muzyki sakralnej. Główną uroczystością była Modlitwa o Pokój na Montserrat, a także msza św. w bazylice Sagrada Familia.
Ważną sprawą podczas kongresów jest aspekt wychowania dzieci i młodzieży poprzez śpiew i muzykę. Wodzisławski Chór "Canticum Novum" podczas pobytu w Barcelonie, uczestniczył również w mszy polskiej, która była przygotowana dla 9 chórów z Polski, które brały udział w Pueri Cantores w Barcelonie. Wystąpił również w Granollers wraz z chórami z Niemiec, Hiszpanii i Francji. Dodatkową atrakcją dla wodzisławskiej młodzieży było zwiedzanie Barcelony, a także Monako i Avignon podczas podróży do Hiszpanii. W samej Barcelonie niewątpliwą atrakcją było śpiewanie pod kamienicą Gaudiego- słynnej Casa Mila, a także spontaniczne śpiewanie na ulicy wraz z chórami z Francji i Włoch. Udział w Międzynarodowym Kongresie był dla chórzystów dużym wyróżnieniem i niesamowitym przeżyciem.
Młodzieżowy Chór Miejski "Canticum Novum" działa w mieście od 5 lat i skupia młodzież ze wszystkich typów szkół. Chór od 2013 roku należy do ŚZChiO. Założycielem i dyrygentem jest, pisząca te słowa Emilia Kopiec.

Krystian Dziuba - prezes Okręgu