zig-zag.prv.pl

Kościelisko, Krzeptówki, Zakopane -

Na placu przed pensjonatem - foto Marcin B. Po mszy św. na Krzeptówkach - foto Marcin B. Kościół św.Kazimierza Królewicza,po mszy św. - foto Marcin B.

    - były miejscami, w których pod koniec sierpnia 2016 roku, chórzyści radlińskiego "Echa" zostawili swój ślad. Ślad, który pozostanie na pewno w "uszach i sercach" tych, którzy nas słuchali, a potem dziękowali za wspaniałe upiększenie śpiewem mszy św. w których uczestniczył nasz chór. Od 27 sierpnia do 1 września 2016 roku członkowie chóru wraz z małżonkami przebywali w sympatycznym, zakopiańskim pensjonacie "Jastrzębia Turnia". Dopisało wszystko, towarzystwo, pogoda, wspaniała atmosfera, a co najważniejsze, że spełniło się to co zaplanowaliśmy wyjeżdżając z Radlina. Będąc, po raz kolejny, w Zakopanem chcieliśmy zaśpiewać w przepięknych, zabytkowych zakopiańskich kościołach. Udało się, zaśpiewaliśmy. Pierwszy raz 28 sierpnia, w piękną, słoneczną niedzielę śpiewaliśmy w Kościelisku o godz.11.00 w kościele parafialnym pw. Świętego Kazimierza Królewicza podczas mszy św. odpustowej (odpust z okazji rocznicy Podniesienia Relikwii św. Kazimierza), koncelebrowanej przez czterech księży i wypełnionej do ostatniego miejsca, nie tylko w kościółku ale i wokół niego. Przecież nie często można oglądać około czterdziestu przedstawicieli (kobiety, mężczyźni i dzieci) straży pożarnej, w galowych mundurach pod wodzą wysokiego (wzrostem i rangą) dowódcy, dwadzieścia osiem Pocztów Sztandarowych oraz mieszkańców Kościeliska i okolic w strojach podhalańskich. To było wspaniałe, robiło wrażenie, a wśród nich nasze Echo (też w garniturach).
Byliśmy dumni i wzruszeni gdy proboszcz parafii ks. Jacek Mola dziękował nam za upiększenie mszy św. i koncert po niej, a w dowód wdzięczności każdy członek chóru otrzymał wizerunek Matki Bożej Kościeliskiej, oprawiony w elegancką, drewnianą ramkę.
- Po raz drugi braliśmy udział w mszy św. odprawianej w dniu 29 sierpnia, o godz.12.00 w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach. Serdeczne przyjęcie naszego chóru i umożliwienie śpiewania na mszy i po niej przez księdza zostało przyjęte przez śpiewaków z wielką radością (różnie to czasem bywa). Zaśpiewaliśmy osiem pieśni (pięć podczas mszy św., trzy w mini koncercie). Sanktuarium wybudowano jako votum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981. Jego głównym elementem jest kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej wzniesiony w latach 1987-1992. Świątynia została konsekrowana przez Jana Pawła II, 7 czerwca 1997 w czasie VI pielgrzymki do Polski.
- Nie obyło się również bez koncertu w pensjonacie "Jastrzębia Turnia", koncert dedykowaliśmy naszym współmałżonkom i personelowi (zdominowanemu przez kobiety) dziękując za stworzenie wspaniałej atmosfery i smaczne, urozmaicone "jedzonko". Największy aplauz spotkał nas po zaśpiewaniu naszego "hymnu" - "To śpiewa ECHO radliński chór ...". Cali i zdrowi powróciliśmy do swoich domów, zwiedzając po drodze coraz piękniejsze, uzdrowiskowe miasto - Szczawnicę.

Radlińskie "ECHO" w Republice Czeskiej -

Chuchelna przed Mauzoleum rodu Lichnowskich - foto Marcin B.

    - Chuchelna - w dniach 10 i 11 września 2016 roku, na zaproszenie naszych przyjaciół, chór Echo z powodzeniem występował w dwóch zaolziańskich miasteczkach. Nasz pierwszy występ to Koncert Pieśni Sakralnej od godz. 15.00, w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. w miejscowości Chuchelna. Na zaproszenie starosty Chuchelnej Rudolfa Snehoty i dyrygentki chóru parafialnego Lianie Vinklarkovej (zarazem śpiewaczka w Sleskim Divadle w Opawie) uczestniczyliśmy we wspaniałym koncercie. Koncert rozpoczął miejscowy chór zaśpiewaniem trzech pieśni: Missa brevis/Gloria (Zdenek Lukas), Ave Maria (Antonin Dworzak), Alleluja (Gordon Young). Następnie my (jako goście mieliśmy czterdzieści minut) zaprezentowaliśmy swój urozmaicony repertuar na który składały się między innymi: Kyrie, Gloria, Sanctus, Benedictus (Wacław Lachman), Ave Maria (Bepi De Marzi), Nie opuszczaj nas (J. Surzyński), Sancta Maria (A. Schweitzer), O Niepokalana (W. Pinkawa), Pieśń do św. Barbary (W. Kolorz), Gdy nam każe zjeżdżać los (niezn.), Modlitwa w kościółku (St. Moniuszko), Tebie pojem (Gawrił Łomakij), Wnijdę Panie (G.Verdi), Bogurodzica (aut. nieznany). Długie i gromkie oklaski oraz po koncertowe wyrazy uznania, świadczyły że koncert spodobał się licznie zebranym słuchaczom. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie zabytków jakie ostały się w tym małym, pięknym i przytulnym miasteczku. Zwiedziliśmy między innymi kaplicę pw. Św. Krzyża, którą zbudowano w latach 1902-1903 jako rodowe mauzoleum rodziny Lichnowsky. Pierwsza wzmianka o wsi Chuchelna pochodzi z 1349 roku, a rodzina Lichnowsky należała do najwyższej arystokracji pruskiej i austriackiej. Pełniła prestiżowe funkcje polityczne i dyplomatyczne. Zaistniała również na europejskiej scenie kulturalnej, szczególnie muzycznej i literackiej.
    - Stary Bohumin - 11 września 2016 r., po raz trzeci w tym roku chór męski "ECHO" brał udział w różnego rodzaju uroczystościach kościelnych, kościoła pw. Narodzenia NMP. Tym razem o godz. 10.30 odprawiona została uroczysta msza św. "odpustowa", którą swoim śpiewem uświetniał nasz chór. Śpiewaliśmy stałe części z "Missa"- W. Lachmana oraz kilka innych pieśni sakralnych. Naszym śpiewem dziękowaliśmy zarazem celebrantowi tej mszy świętej, za lata współpracy. Wikariusz parafii o. Jan Bosko Wojas jest naszym serdecznym przyjacielem, który po przeszło trzech latach (w tej parafii), został przeniesiony do Jablunkova i posługę kapłańską będzie kontynuować w tamtejszej parafii. Po mszy, jak zawsze u oo franciszkanów, było serdecznie i wesoło po prostu rodzinnie. Szczególnie przy kawie i "odpustowym kołoczu", w towarzystwie uczestników odpustowej uroczystości, eleganckich pań i panów ubranych w stroje z różnych regionów Śląska.
Warto łączyć przyjemne z pożytecznym - śpiewać i zwiedzać tereny Górnego Śląska - nie tylko po polskiej stronie.

Nie pierwszy raz Radlińskie "ECHO" broniło honoru -

Piekary Śl. przed Bazyliką NNMP - foto Marcin B.

    Okręgu Wodzisławskiego ŚZChiO podczas XII Pielgrzymki Chórów i Orkiestr Śląska do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Delegacja oraz Poczet Sztandarowy naszego chóru jako jedyni reprezentowali Okręg Wodzisławski uczestnicząc w uroczystej mszy św. celebrowanej przez ks. prof. Antoniego Reginka, a która odprawiona została, w intencji śpiewaków i muzyków Śląska, 18 września 2016 roku o godz. 10.30. W dalszej części Pielgrzymki odprawiono jeszcze Różaniec na Placu Rajskim, przy Grobie Maryi i pięciu stacjach (godz.13.45) oraz Nieszpory (godz.15.00). Szkoda tylko, że nas tak mało!

Prezes Chóru "ECHO"- Biertułtowy - Krystian Dziuba