logo gazeta górnik logo gazeta hajerfakty
zig-zag.prv.pl

Radlińskie „ECHO” wystąpiło w Republice Czeskiej.

Zaczęło się od rozmowy telefonicznej pod koniec stycznia 2010 r. (po Polsko-Czeskich Spotkaniach Chóralnych z 23 stycznia), a skończyło się dwoma wspaniałymi koncertami naszego chóru podczas I Międzynarodowego Festiwalu Chórów im. Eduarda Hakena w dniach 8 i 9 maja 2010 roku, w czeskich miejscowościach Baśka i Frydek-Mistek. Korzystając z zaproszenia Very Ptakovej i Michala Valka (członkowie zespołu Laski Chór Mieszany „Baśka” w Baśce - Czechy), 8 maja 2010 r. o godz. 6.00, spod radlińskiego MOK-u, członkowie Chóru Męskiego  ECHO”- Biertułtowy z Radlina wyruszyli autokarem w kierunku granicy polsko-czeskiej, by po dwóch godzinach jazdy dotrzeć do miejscowości Baśka, niedaleko miasta Frydek-Mistek w Republice Czeskiej. Tam oczekiwali na nas przedstawiciele czeskiego zespołu, II dyr. i zarazem nasza tłumaczka Vera Ptakova z mężem (przez cały czas opiekowali się naszym chórem) i prezes chóru Michal Valek, inicjator i główny organizator tego festiwalu.
W festiwalu udział wzięło dwanaście zespołów śpiewaczych z Czech, Słowacji, Serbii i Polski(tylko nasze Echo), które przez dwa dni występowały w Kościołach, Domach Kultury, w Frydeckim Zamku czy w Katolickim Ludowym Domu na terenie w/w miast. Nasz chór męski „Echo” pierwszy raz wystąpił w zabytkowym kościele św. Wacława w Baśce, w towarzystwie chórów mieszanych „Omnia” z Żiliny (SK) i chóru „im. B. Smetany” z Frydka-Misteka (Cz).
Drugi raz wystąpiliśmy w Bazylice Minor (pontniczy kościół Nawiedzenia Panny Maryi) w Frydku, w podobnym towarzystwie - dodatkowo wystąpił jeszcze „Koliński Chór” z Kolina (Cz).
Każdy chór wykonywał pieśni sakralne a'capella lub z akompaniamentem organów (około 40 min.).
Chór „Echo” zaprezentował następujące pieśni : Kyrie, Sanctus, Benedictus z „Missa” - W. Lachman, „Tebie pajem” (chorał) - G. Łomakij, „Ave Maria” - De Marzi, „Kto szka Cię” - J. Świder, „O Niepokalana” - J. Pinkawa, „Modlitwa w kościółku” z op. Halka - St. Moniuszko, „Modlitwa kapłana” - muz.G.Verdi oraz „Ave Maria” - muz. P. Mascagni (solo Arkadiusz Popławski). Chórem dyrygował Tymoteusz Kubica, a na organach grał wspomniany już Arkadiusz Popławski.
Oba nasze koncerty ( urozmaicony repertuar, wykonanie oraz to, że byliśmy jedynym męskim chórem) chyba przypadły do gustu, znających się na śpiewie i muzyce licznie zebranych słuchaczy, czego dowodem były oklaski na stojąco i słowa uznania po każdym naszym koncercie.
Festiwal zorganizowany był z okazji 100. rocznicy urodzin czeskiego artysty operowego Eduarda Hakena (1910-1996) pod patronatem jego córki dr Marii Haken-Ulrich, senator inż. Evy Richter oraz starosty miasta Baśka inż. Bronisława Jaska.
Wspaniała atmosfera oraz serdeczne przyjęcie jakie nas spotykało na każdym kroku ze strony organizatorów i członków innych zespołów (w szczególności opiekunki Very Ptakovej i Jej męża) udowodniły, że Brać Śpiewacza rozumie się „bez słów” i nie uznaje granic. Dodatkową atrakcją jaką nas zaskoczyli organizatorzy to możliwość zwiedzenie miejscowego Browaru, produkującego smaczne piwo o wdzięcznej nazwie „Radhegast” (znanego w całych Czechach i nie tylko). Oczywiście takiej atrakcji nie można było odrzucić, tym bardziej że zakończyła się degustacją i zaproszeniem na następny Festiwal.

Prezes Okręgu Wodzisławskiego ŚZChiO Krystian Dziuba