zig-zag.prv.pl

„Styczniowe kolędowanie Chóru Męskiego "ECHO"- Biertułtowy”

Kościół św. Trójcy Przenajświętszej w Popielowie.

... w Święto Trzech Króli ...

Członkowie Chóru Męskiego "ECHO" od początku 2013 roku, tradycyjnie jak co roku, „ciężko pracowali”. Zaczęło się 6 stycznia, w Święto Trzech Króli, mszą św., a po niej Koncertem Kolęd w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Rybniku-Popielowie. W koncercie udział wzięły trzy chóry, dwa mieszane - „HARMONIA” Jejkowice i „SŁOWICZEK” Popielów oraz Chór Męski „ECHO”- Biertułtowy. Każdy chór zaprezentował swój repertuar pięcioma kolędami lub pastorałkami. Na zakończenie, połączone chóry zaśpiewały zawsze lubianą przez wszystkich, kolędę „Cicha noc, święta noc”.
Występ naszego zespołu przypadł do gustu licznie zebranych słuchaczy, czego dowodem była bardzo pozytywna ocena ze strony, obecnego na koncercie, dyrektora Filharmonii Rybnickiej p. Antoniego Smołki.

Bazylika oo Franciszkanów w Panewnikach Kościół św. Ducha w Wodzisławiu Śl.

 

... u oo Franciszkanów w Panewnikach ...

19 stycznia - udział Pocztu Sztandarowego i czteroosobowej delegacji Chóru Męskiego „ECHO”-Biertułtowy z Radlina w Adoracji Chórów i Orkiestr przy Bożym Żłóbku oraz poświęceniu Sztandaru ŚZChiO, w bazylice oo Franciszkanów w Panewnikach.

... u św. Ducha ...

20 stycznia od godz. 17.00, w wodzisławskim kościele pw. św. Ducha, rozbrzmiewało radosne kolędowanie przy Bożym Żłóbku. Organizatorem tego „rodzinnego” koncertu kolęd od dwunastu lat jest ks. proboszcz Grzegorz Uszok przy wydatnej pomocy państwa B. i A. Czech i wspaniałej młodzieży i dzieci z przyparafialnej Scholi „Święte Duszki”.
Od sześciu lat na zaproszenie ks. Grzegorza udział w „tej jakże uroczej, miłej i sympatycznej imprezie bierze udział nasz Chór Męski „ECHO”. W tym roku, przed koncertem, uczestniczyliśmy w mszy świętej śpiewając: „Bracia patrzcie jeno”, „Cicha noc” oraz „Sanctus”„Benedictus”.
W pierwszej części adorację Bożej Dzieciny rozpoczął swoim śpiewem chór Chór Męski „ECHO”, śpiewając następujące kolędy: „Tryumfy”, „Anioł pasterzom mówił”, „Gdy śliczna Panna”, „Pasterka Ojca” oraz pastorałkę „Z Małołąki juhasi”.
Druga część adoracji należała już do młodzieży i dzieci, bardzo często wspomaganych przez licznie zebranych wiernych. Te wspólne śpiewanie przepięknych polskich kolęd, od lat jest w tym parafialnym, przytulnym kościółku główną atrakcją tego „kolędowego spotkania”.
Dziękując za zaproszenie, mówimy - Do spotkania w przyszłym roku!

Kościół św. Herberta w Wodzisławiu Śl.

... u św. Herberta ...

Kolejne, już „XIX Wodzisławskie Spotkania Kolędowe” odbyły się dnia 26 stycznia jak zwykle w kościele pw. św. Herberta w Wodzisławiu Śl.. Do spotkań zgłosiło się sześć zespołów śpiewaczych, z okręgów bielskiego, rybnickiego i wodzisławskiego. Wystąpiło tylko pięć: chóry mieszane „CANTATA”- parafii św. Herberta (poza konkursem), „LIRA”- Rydułtowy- Orłowiec, „MONIUSZKO”- Czyżowice, „ECHO”- Zebrzydowice, (nieobecny „SŁOWICZEK”- Popielów) oraz Chór Męski „ECHO”- Biertułtowy. Po przesłuchaniu wszystkich zespołów Jury, w składzie: ks. prof. Antoni Reginek - przewodniczący, mgr Kazimierz Niedziela (Rybnik), mgr Eryk Okoń (Racibórz) - członkowie oraz Romuald Tomczyk - sekretarz, postanowiło wyróżnić cztery chóry: pierwsze miejsce „wyśpiewało sobie” „ECHO”- Zebrzydowice przed „ECHO”- Biertułtowy, chórem „MONIUSZKO”„LIRA”.
W drugiej części „WSK” wystąpili soliści wraz z orkiestrą Stowarzyszenia Muzyczno-Kulturalnego „Zofiówka” przy KWK „Borynia-Zofiówka”. Ten nietypowy (z racji brzmienia), prawie godzinny, koncert muzyków z Jastrzębia Zdroju nie po raz pierwszy usłyszeliśmy w kościele na terenie Okręgu Wodzisławskiego.
Organizatorami XIX Wodzisławskich Spotkań Kolędowych byli: Okręg Wodzisławski ŚZChiO przy wydatnej pomocy Wodzisławskiego Centrum Kultury i parafii św. Herberta w Wodzisławiu Śl. Do zobaczenia w przyszłym roku na XX jubileuszowych WSK.

Walne Zebranie Sprawozdawcze Chóru Męskiego "ECHO"-Biertułtowy

Rok 2013 dla członków chóru ECHO jest rokiem Jubileuszu 85.lecia założenia chóru.
Dlatego w sobotnie popołudnie 9 lutego, dokładnie w dzień powołania do życia naszego chóru,
.9 lutego 1928 r. (oczywiście osiemdziesiąt pięć lat później), postanowiliśmy zorganizować coroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze. Po przeprowadzeniu „właściwego” zebrania zaczęły się nie kończące się rozmowy i wspomnienia o założycielach, o tych co odeszli od nas do „chórów anielskich” i o nas samych. Był również śpiew i skromny poczęstunek no i toast za nasze zdrowie oraz za przyszłość naszego zespołu (czyt. doczekania kolejnego jubileuszu).
Obchody jubileuszowe wyznaczono na dzień 16 czerwca 2013 roku, które rozpoczną się mszą św. o godz. 9.30 w kościele parafialnym pw. WNMP Biertułtowy, a Koncert Jubileuszowy odbędzie się w Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie.

Opracował prezes Chóru Męskiego „ECHO” Krystian Dziuba