zig-zag.prv.pl

„Integracja godna naśladowania...”

Plac przed Filią UŚ w Karvinie Plac przed Filią UŚ w Karvinie Oprawa muzyczna w kościele pw.św.Marka w Karvinie

Od kilku lat, z inicjatywy dyrygenta Orkiestry Górniczej „Marcel” dh Franciszka Magiery i prezesa Chóru Męskiego „ECHO”-Biertułtowy w Radlinie dh Krystiana Dziuby, dochodzi do wspólnych występów chóru i orkiestry. Ta integracja, godna naśladowania, doprowadziła już do kilku prestiżowych występów nie tylko w regionie lecz również na Górnośląskich Prezentacjach Chórów i Orkiestr w Chorzowie czy Zlocie Chórów i Orkiestr w Katowickim Zadolu.
Oby tak dalej.

III Biesiadne Spotkanie Chóru Męskiego „ECHO”- Biertułtowy i Orkiestry Górniczej „Marcel”

11 sierpnia 2012 roku, w zawsze gościnnej restauracji „Górnicza Strzecha” (NOT) w Radlinie, po raz kolejny rozbrzmiewał chóralny śpiew i dźwięki orkiestry dętej na Biesiadnym Spotkaniu Chóru „ECHO”-Biertułtowy i Orkiestry Górniczej „Marcel” w Radlinie. W te wakacyjne, sobotnie popołudnie członkowie Chóru Męskiego „ECHO” i Orkiestry Górniczej „Marcel” wraz z małżonkami sympatycznie i miło spędzali czas. Była „zdrowa rywalizacja” w konkursach i zabawach, które przeplatane były śpiewem i muzyką. Nie zabrakło również tradycyjnej grochówki i śląskiego krupnioka.
Godnym odnotowania może być fakt, że w czasie trwania przedniej zabawy dh Michał Bizoń przeprowadził, wśród uczestników, zbiórkę pieniędzy „na drobne wydatki”. Zebrana kwota zaskoczyła nie tylko pomysłodawcę i dlatego pieniądze postanowiono przeznaczyć na bardziej szczytny cel i przekazać je, działającemu w Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie, Stowarzyszeniu „Radlińska Przystań”.
Na biesiadnym spotkaniu obecni byli i czynnie uczstniczyli w konkursach i zabawach Goście, w osobach - burmistrz Radlina Barbara Magiera, dyr. KWK „Marcel” Adam Robakowski z małżonką oraz Zygmunt Twardzik. Ten ostatni rozbawiał wszystkich opowiadając i „godając” o swojej młodości, promując przy okazji swoją książkę pt. „BALAKWASTY czyli byle chwasty”.
Do zobaczenia w przyszłym roku!Radlińskie „ECHO” po raz dziesiąty w Karvinie na obchodach Dnia Górnika
Republiki Czeskiej

„Górniczy Stan, hej niech nam żyje ...” - rozległo się 1 września 2012 r. na placu przed Filią Uniwesytetu Śląskiego w Karvinie, z okazji obchodów Dnia Górnika Republiki Czeskiej.
Jak co roku delegacja chóru „Echo” złożyła kwiaty pod Pomnikiem tragicznie zmarłych górników, a chór wykonał kilka pieśni tematycznie związanych z ciężką pracą górniczą. Następnie wspólnie z orkiestrą górniczą, delegacjami, przedstawicielami innych kopalń przeszliśmy ulicami miasta do kościoła pw. św. Marka, gdzie o godz.12.00 odprawione zostało nabożeństwo w intencji zmarłych oraz żyjących górników. W trakcie tego nabożeństwa śpiewaliśmy pieśni: „Tebie pajem”, „Kyrie”, „Gloria”, „O Niepokalana”, „Modlitwa w kościółku”, „Świętej Barbórki my wierne dzieci” oraz „Gdy nam każe zjeżdżać los” .
Dla naszego chóru tegoroczny udział, w obchodch Górniczego Święta w Karvinie, był dziesiątym (jubileuszowym) występem na Zaolziańskiej Ziemi.

Prezes Chóru Męskiego „ECHO” Krystian Dziuba