zig-zag.prv.pl

Integracyjne spotkania Chóru Męskiego "ECHO"- Biertułtowy w kraju i Republice Czeskiej - na wesoło i dostojnie!

„Egzamin” z pieśni zaczynających się od „HEJ”... Na „parkiecie” chóry MELODIA i ECHO. ECHO - próba w kościele pw. NPM, Hodońovice. Życzenia dla Chóru Baśka z ok.60.tej rocznicy założenia. Od lewej:dyr.T.Kubica,prezes M.Valek,dyr.Janina Ptakova,
prezes K.Dziuba.
ECHO - w kościele św.Bartłomieja, Frydlant n/Ostravicą.

- wesoło, śpiewnie i tanecznie było w niedzielne popołudnie 6 maja 2012 roku podczas plenerowej majówki organizowanej przez Wiejski Dom Kultury w Gorzycach. Przyjmując zaproszenie dyr. WDK Pani Danuty Parma nie przypuszczaliśmy, że młodzież wraz z „nieco starszymi” potrafią wspólnie się bawić nie zważając na wiek. Konkursy, gry, rywalizacja (z dużym przymróżeniem oka) w śpiewaniu i tańcach zintegrowały wszystkie zespoły. W tym miejscu bardzo serdecznie dziękuję za zaproszenie (dyr. D. Parma) naszego zespołu Chóru Męskiego „ECHO”-Biertułtowy z Radlina do wzięcia udziału w „Majówce z WDK Gorzyce”, po drugie gratuluję bardzo dobrej organizacji tego radosnego, majowego spotkania (na miarę WDK), po trzecie mam nadzieję, że nasza współpraca (nie po raz pierwszy byliśmy w Gorzycach) zaowocuje w przyszłości. Krótko: wspaniała zabawa, miło spędzone niedzielne popołudnie w gronie rodzinnym (byliśmy przecież z żonami), w gronie braci śpiewaczej i w gronie młodzieży, która udowodniła, że można się dobrze zabawić wspólnie z „dorosłymi”. Jesteśmy pod wrażeniem. Tak trzymać!!!

"Owacje na stojąco"

- w kościołach Republiki Czeskiej. Na zaproszenie organizatorów „II Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej im. Eduarda Hakena - Baśka 2012” (cz. Michal Valek) i przyjaciół z Chóru Mieszanego Baśka (cz.Vera i Janina Ptakove) Chór Męski „ECHO”-Biertułtowy z Radlina miał po raz drugi (pierwszy raz w 2010 roku) okazję wystąpić w tym wspaniałym, zorganizowanym z wielkim rozmachem festiwalu. Przez dwa dni, w różnych Kościołach i Domach Kultury wystąpiło trzynaście zespołów śpiewaczych z Czech, Polski i Słowacji. Chór ECHO wystąpił dwukrotnie, po raz pierwszy w kościele pw. Narodzenia Panny Maryi, w Hodonovicach, śpiewając: „Zdrowaś Maryjo” i „Nie opuszczaj nas” - ks. J. Surzyński, cztery części z „Missa” (Kyrie, Gloria, Sanctus, Benedictus) - W. Lachman (na organach Arkadiusz Popławski), „Kto szuka Cię” - J. Świder, „Ave Maria” - M. Żukowski, „O Niepokalana” - opr. W. Pinkawa, „Tobie śpiewam” - G. Łomakij, „Wnijdę Panie” - muz. G. Verdi oraz dwa utwory „Panis Angelicus” - di Cesar Franck i „Ave Maria” - Pietro Mascagni, w wykonaniu Arkadiusza Popławskiego (solo śpiew i organy).
Ten sam program zaprezentowaliśmy, sześć godzin później, przed kamerami i mikrofonami czeskiej TV NOE i Radio PROGLAS, w kościele pw. św. Bartłomieja, w miejscowości Frydlant n/Ostravicą. Występowaliśmy wspólnie z Dziewczęcym Chórem „DIVĆI KOMARNI SBOR” CZKW-Trinec (Trzyniec-ĆR) i Chórem Mieszanym „HORNO-ORAVSKY SPEVACKY ZBOR” -Trstena (Trzciana-SR). Nas zapowiadano, pod wdzięczną nazwą : MUŻSKY PEVECKI SBOR ECHO (Radlin-PL). Występy nasze musiały się podobać czeskim słuchaczom gdyż po wykonaniu każdego koncertu, trwającego czterdzieści minut, rozbrzmiewały gromkie oklaski - na stojąco! Czesi, znający się na muzyce, potrafią docenić każdy występ zespołu śpiewaczego czy instrumentalnego (szczególnie amatorskiego).
Żegnając się z czeskimi przyjaciółmi (wymiana souvenirów), w języku polskim „Do miłego zobaczenia, Pyrsk!” i czeskim „Na shledanou, Ahoj! Ćau!” doszliśmy do wniosku, że następne lata muszą zaowocować jeszcze większą, bardziej intensywną współpracą pomiędzy naszymi zespołami, tym bardziej, że śpiew i muzyka nie zna granic!!! (dzięki układowi z Schengen). Obiecaliśmy, że skorzystamy (jak Bozia zdrowie da) z okazji bo już dziś zostaliśmy zaproszeni na III MEZINARODNI FESTIVAL PEVECKYCH SBORU im. EDUARDA HAKENA w 2014 roku. Cześć Pieśni i Muzyce!

Prezes Chóru Męskiego „ECHO” Krystian Dziuba