logo gazeta górnik logo gazeta hajerfakty
zig-zag.prv.pl

Chór Męski „Echo” Biertułtowy nie zwalnia tempa.

Na przestrzeni ostatnich lat, pomimo zaawansowanego wieku, członkowie Chóru Męskiego „ECHO” Biertultowy z Radlina są nadal bardzo aktywni i nie zwalniają tempa w pracy nad urozmaiceniem repertuaru i częstotliwością swoich występów. Miarą naszej aktywności może być ostatnie pięć lat i tak: w 2004 roku występowaliśmy 36 razy, z tego 5 razy poza granicami kraju i odpowiednio w latach 2005 r. - 43 (2), 2006 r. - 53 (3), 2007 r. - 64 (2) najwięcej w dziejach chóru, a w 2008 r. 54 (5) razy w różnych kościelnych i świeckich uroczystościach.
Podobnie rozpoczęliśmy 2009 rok. 6 stycznia na zaproszenie członków Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku, w Sali I Liceum Ogólnokształcącego im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śl. odbył się wspaniały koncert polskich kolęd i pastorałek w wykonaniu naszego chóru oraz szkolnego zespołu wokalno-muzycznego. Wspaniały, ponieważ po wykonaniu kilku kolęd przez chór, dyrygent naszego zespołu mgr Tymoteusz Kubica zapraszał wszystkich słuchaczy do wspólnego śpiewania. I o to chodziło. Ten koncert - „przeplataniec” tak się spodobał licznie zebranym, że na zakończenie koncertu zabrakło słuchaczy, bo byli już tylko wykonawcy. Wspólnie zaśpiewano ponad dwadzieścia kolęd od „Anioł pasterzom mówił” poprzez „Bóg się rodzi” czy „Pospieszcie pastuszki” do „Zaśnij dziecino”. Historię początku kolęd i tradycję kolędowania na terenie Polski przybliżył wszystkim uczestnikom tego spotkania prezes chóru „ECHO” Krystian Dziuba. Brawom i podziękowaniom, ze strony organizatorów nie było końca, a dla nas pozostała satysfakcja i kolejny pomysł na mile spędzony czas wśród ludzi „udających”, że nie potrafią śpiewać. Ten koncert po raz kolejny pokazał, że nasz Śląsk rozśpiewany jest.
W niedzielne, mroźne popołudnie 11 stycznia braliśmy udział w Niedzielnych Koncertach Kolęd, organizowanych od wielu jużlat przez Zarząd Okręgu Wodzisławskiego PZChiO. Najpierw o godz. 16:00 w kościele pw. Marii Magdaleny w Wodzisławiu Śl. radlińskie „ECHO” Biertułtowy wraz z Chórem Mieszanym „Słowik nad Olzą” z Olzy zaprezentowały się w swoich występach. Różnicę w brzmieniu chóru męskiego od chóru mieszanego (nie tylko w kolędach) mogli usłyszeć licznie zebrani słuchacze. Chór „ECHO”: wykonał: „Ach ubogi żłobie”, „Tryumfy”, „Bracia patrzcie jeno”, „Pasterka Ojca” i pastorałka „Bacowska Kolynda”. Nasępnie o godz. 17:00 w kościele pw. Ducha Św. w Wodzisławiu Śl. odbył się Koncert Kolęd w wykonaniu chóru „ECHO”, parafialnej scholi „Święte Duszki” i zespołu wokalno-muzycznego dzieci i młodzieży tamtejszej parafii. Po raz kolejny przeżyliśmy wspaniałe chwile, ponieważ po naszym występie (śpiewaliśmy: „Anioł pasterzom mówił”, „Tryumfy”, „Pasterka Ojca”, „Bracia patrzcie jeno”, „Cicha noc” i pastorałka „Z Małołąki juhasi”) wraz ze scholą, zespołem młodzieżowym i wiernymi, którzy w tym dniu wypełnili do ostatniego miejsca parafialny kościół, wspólnie śpiewaliśmy przepiękne polskie kolędy. Różnica pokoleń pomiędzy „wykonawcami” zniknęła już po pierwszej kolędzie, potem już tylko rozlegał się śpiew wydobywający się z dwustu bardzo młodych i „nieco starszych” gardeł. Tekst kolęd, tych bardziej i mniej znanych, wyświetlany był na ogromnym telebimie, jak na warunki niewielkiego kościoła i zachęcał (czyt. zmuszał) do wykonywania więcej niż jednej czy dwóch zwrotek.
24 stycznia o godz 16:00 w kościele parafialnym pw. Św. Huberta w Wodzisławiu Śl. odbyły się XV Jubileuszowe Spotkania Kolędowe. Jak na jubileuszowe, to wyjątkowo odbyły się w skromnej obsadzie. Na sześć zgłoszonych zespołów, udział wzięło pięć chórów z trzech okręgów: Chór Mieszany „ECHO” Zebrzydowice (okręg bielski), Chór Mieszany „BEL CANTO” Gaszowice (okręg rybnicki). Chór Mieszany „CANTATA” parafii św. Huberta z Wodzisławia Śl., Chór Mieszany „CECYLIANUM” Krzyżkowice oraz Chór Męski „ECHO” Biertułtowy z Radlina (okręg wodzisławski). Chóry wykonały trzy, cztery utwory a cappella lub z towarzyszeniem instrumentalnym.
Jury w składzie: ks.prof. Antoni Reginek - przewodniczący, mgr Kazimierz Niedziela, mgr Eryk Okoń - członkowie oraz Romuald Tomczyk - sekretarz po przesłuchaniu wszystkich zespołów postanowiło (z okazji jubileuszu) wyróżnić wszystkie chóry biorące udział w XV Wodzisławskich Spotkaniach Kolędowych. Każdy chór otrzymał pamiątkową plakietkę oraz okolicznościowy dyplom i plakat, a szczególnym wyróżnieniem był wspaniały ceramiczny puchar. Wszystko to prezesi i dyrygenci zespołów odebrali z rąk wiceprezydenta Wodzisławia Śl. Dariusza Szymczaka, przewodniczącego jury ks. Antoniego Reginka oraz prezesa Okręgu Wodzisławskiego PZChiO Krystiana Dziuby. W czasie trwania obrad jury i organizatorów połączone chóry pod dyr. Jadwigi Sikory, wykonały znane, ale bardzo piękne kolędy „Bóg się rodzi” i „Wśród nocnej ciszy”. Jak co roku, wszyscy uczestnicy Spotkań Kolędowych zostali poczęstowani (dla pokrzepienia ciała) tradycyjnym pączkiem i gorącą kawą i herbatą. W ocenie słuchaczy, a w szczególności jurorów, poziom artystyczny i organizacja Wodzisławskich Spotkań Kolędowych stały na wysokim poziomie, co zostało odnotowane w protokole jury. W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim, którzy pomogli w zorganizowaniu XV Jubileuszowych Wodzisławskich Spotkań Kolędowych, a mianowicie: władzom miasta Wodzisław Śl., kapelanowi okręgu, proboszczowi parafii św. Herberta ks. Januszowi Badurze, członkom parafialnego chóru „Cantata” oraz wszystkim ludziom dobrej woli. Dziękuję! Bóg zapłać! I do zobaczenia w przyszłym roku.
7 lutego w swojsko brzmiącej restauracji "Górnicza Strzecha" w Radlinie, członkowie chóru wraz z małżonkami bawili się na tradycyjnej wieczornicy, która w tym roku miła charakter śląskiej biesiady. Było „peklowane golonko popijane złocistym trunkiem”, był chleb ze smalcem i inne śląskie przysmaki. Atrakcją były gry i zabawy oraz loteria fantowa o nazwie Echo-Tombola (wszystkie losy wygrywały), ale nade wszystko był śpiew wydobywający się z pięćdziesięciu gardeł, wzbogacony przez „człowieka-orkiestrę” (Michał Bizoń) rozbrzmiewał do białego rana. Nie mogło zabraknąć również mini koncertu chóru Echo, z którego najbardziej spodobał się „Chór zbójników” z op. Ernani, G.Verdiego. Zabawa była przednia, a wszyscy jej uczestnicy rozbawieni, zadowoleni, a co najważniejsze trzeźwi na umyśle, wracali do domów powtarzając "i to się nom podobo"!
Nie mniej wesoło było 25 kwietnia podczas „V Śląskiego Biesiadowania” w Wiejskim Domu Kultury w Syryni. Na zaproszenie Zespołu Śpiewaczego SYRYNICZKI z Syryni braliśmy udział w tym wspaniałym, radosnym śląskim śpiewaniu, w którym uczestniczyły chóry i zespoły śpiewacze południowej części województwa Śląskiego: Chór Mieszany „ECHO” Syrynia, Chór Męski „ECHO” Biertułtowy z Radlina (śpiewaliśmy: „Hasło” - E.Griega, „Kołysanka” - J.Maklakiewicza, „Tam nad Wisły doliną”, „Hej bystra woda”) oraz Zespoły Śpiewacze „SYRENICZKI” z Syryni, „BIESIADA OLZIAŃSKA” z Olzy, „ROGOWIANKI” z Rogowa, „RZUCHOWIANKI” z Rzuchowa i Zespół Śpiewaczy z Pstrążnej. Był poczęstunek, złożony z pachnącej kiełbaski i bułeczki oraz świeżego kołacza i kawy, przygotowany przez wspaniałe panie z Syryni. Na tę okoliczność wszystkie zespoły przygotowały repertuar lekki, łatwy i przyjemny. Dlatego przemiło było spędzić czas w sobotnie popołudnie w gronie ponad stuosobowej, roześmianej braci śpiewaczej, w tych obecnie niewesołych za bardzo czasach. Tak trzymać!
1 maja po raz kolejny braliśmy udział w Górnośląskich Prezentacjach Chórów i Orkiestr w chorzowskim Skansenie. Pogoda jak i publiczność dopisały tak samo jak w latach poprzednich, a serce rosło jak na estradzie prezentowały się zespoły od tych małych "milusińskich" poprzez młodzież (wspaniała orkiestra dęta) do tych mniej czy bardziej dorosłych, krajowych i zagranicznych. Dojechaliśmy z Radlina razem z Orkiestrą Dętą KWK „MARCEL” jako jedna rodzina i dlatego po bezpośrednim występie orkiestry dętej i częściowo naszym występie a capella (śpiewaliśmy: „Hasło” - E.Griega, „Zgodnym chórem bracia” jak przystało na zgraną rodzinę doszło do wspólnego występu, który mam nadzieję podobał się licznie zebranej publiczności. Orkiestra dęta kopalni Marcel wystąpiła pod batutą kapelmistrza Franciszka Magiery, a część wspólnego występu poprowadził dyrygent męskiego „ECHA” Tymoteusz Kubica (śpiewaliśmy: „Kochany Śląsk” i„Wiązanka Pieśni Śląskich”). Do zobaczenia za rok!
W niedzielne słoneczne popołudnie, 10 maja o godz. 15:30 w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Turzy Śl., nazywanym śląską Fatimą, odbył się Koncert Pieśni Maryjnej, w którym oprócz Chóru Męskiego „ECHO” Biertułtowy (śpiewaliśmy: „Bogurodzica”, „Ave Maria” - O.M. Żukowski, „Bogarodzico” - ks. J. Surzyński, „Nie opuszczaj nas” - ks. J. Surzyński) wystąpily: Chór Mieszany „LIRA” tamtejszej parafii (dyr. Damian Janulek), Chór Mieszany „LIRA” Rydułtowy-Orłowiec (dyr. Urszula Matuszek), Chór Mieszny „JADWIGA” - Wodzisław Śl. (dyr. Donata Miłowska). Dla naszego zespołu było to „przetarcie” przed mającymi się odbyć za dwa tygodnie okręgowymi eliminacjami Festiwalu Pieśni Maryjnej „Magnificat” 2009 w Pszowie. Wysoki poziom, zróżnicowany repertuar zaprezentowany przez zespoły, ciepłe przyjęcie przez proboszcza parafii ks. Piotra Winklera, a co najważniejsze przy zapełnionym słuchaczami kościele, potwierdzają celowość organizowania takich koncertów. Jedna radość. Wystarczy tylko żeby w stosownym czasie i w odpowiedni sposób zareklamować (czytaj: ogłosić) mający się odbyć festiwal, przegląd czy jakikolwiek koncert.
To tylko te najbardziej znaczące dla członków Chóru Męskiego „ECHO” występy, w których uczestnictwo było dla nas wyróżnieniem i możliwością pokazania się szerokiej części społeczeństwa, sympatykom i miłośnikom zespołowego śpiewania. Pisząc te słowa chciałbym podkreślić (jest połowa maja), że zespół nasz od początku roku wystąpił już 18 razy na różnych uroczystościach kościelnych i świeckich, oby tak dalej!
My organizatorzy, śpiewacy i muzycy jesteśmy gotowi i zmotywowani do dalszej pracy. Nasze marzenie - żeby tak odmłodzić zespół!!!

Krystian Dziuba