zig-zag.prv.pl

"23 kwietnia w wodzisławskim kościele św. Herberta" -

    - odbył się Koncert pod nazwą "A to Polska właśnie...". Koncert, w hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, rozpoczęto o godz.16.30 mszą św. celebrowaną przez kapelana Okręgu Wodzisławskiego ŚZChiO, ks. dziekana Janusza Badurę. W koncercie udział brały następujące zespoły: Chór Męski "ECHO"- Biertułtowy (oprawa muzyczna mszy św.), Zespół Kameleon, Zespół wokalny Singers, Chór Kameralny Przyjaciół SN-u, Orkiestra Górnicza "Marcel" oraz solistka Joanna Spandel - sopran. Dyrektorem artystycznym koncertu był Tymoteusz Kubica. Koncert cieszył się wielkim zainteresowaniem czego dowodem była ilość słuchaczy zebranych w kościele (około 700 os.). Po koncercie organizatorzy, czyli Stowarzyszenie "Nasi Mieszkańcy", zorganizowali koleżeńskie spotkanie wszystkich wykonawców i zaproszonych gości przy kawie i wspaniałych, słodkich wypiekach. W trakcie koncertu, słuchacze mieli możliwość przekazania skromnego Daru Serca na rzecz powstającego Hospicjum w powiecie wodzisławskim oraz bezpłatnej wypożyczalni sprzętu medycznego.

Prezes Chóru Męskiego "Echo"- Biertułtowy Krystian Dziuba

"Nadszedł miesiąc MAJ" -

Kościół WNMP Wodz. Śl., finał koncertu, wszyscy śpiewamy "Barkę"

    - miesiąc, który od lat dla członków chóru "ECHO"- Biertułtowy obfituje w liczne koncerty na cześć Matki Bożej. Nie było inaczej w maju 2017 roku. 13 maja, w dzień rozpoczęcia setnej rocznicy Objawień Fatimskich, w kościele Wniebowzięcia NMP w Wodzisławiu Śl. o godz. 17.00 uczestniczyliśmy w Koncercie Pieśni Maryjnej, który organizowany był przez Okręg Wodzisławski ŚZChiO, Urząd Miasta Wodzisławia Śl. oraz parafię WNMP. Obok chóru "ECHO" udział brały jeszcze: Chór Mieszany "Słowik n/Olzą" z Olzy, dyr. Tymoteusz Kubica (wyjątkowo pod nieobecność ich dyrygenta) oraz Chór Mieszany "Assumptio" parafii WNMP, dyr. Ewa Mitko. Nasze "ECHO" pod dyr. Tymoteusza Kubicy zaśpiewało następujące pieśni: "Bogurodzica"- aut. nieznany, "Nie opuszczaj nas"- ks. J. Surzyński, "O Niepokalana"- opr. Pinkawa, "Sancta Maria"- Schweitzer oraz "Ave Maria"- Bepi de Marzi. Na zakończenie połączone chóry, tradycyjnie już, wspólnie zaśpiewały pieśń ulubioną przez św. Jana Pawła II - "Barkę"! Wszystkie zespoły otrzymały okolicznościowe plakietki i dyplomy, które zostały wręczone przez proboszcza parafii WNMP w Wodzisławiu Śl. ks. prałata Bogusława Płonki (wspaniałego człowieka, sympatyka i przyjaciela Braci Śpiewaczej) i prezesa Okręgu Wodzisławskiego ŚZChiO.

Prezes Okręgu Wodz. ŚZChiO Krystian Dziuba

"Msza św. w intencji 55 lat po maturze" -

Kościółek NSPJ Rybnik (w środku ks.K.Muras - kapelan szpitalny)

    - w takiej intencji 20 maja 2017r. o godz.13.30 odprawiona została msza św. naszych (chóru "ECHO") sympatyków i przyjaciół z lat szkolnych druha prezesa. Msza św. odprawiona została, a ubogacona śpiewem naszego chóru, w małym kościółku, znajdującym się na terenie Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych, pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybniku. Przychylność kapelana szpitalnego ks. Krzysztofa Murasa i atmosfera panująca w czasie trwania nabożeństwa prowokowały do nieustannego śpiewania, dlatego nie obyło się bez koncertu po mszy. Ceniliśmy sobie to że po zakończeniu mszy nikt nie opuścił kościółka, a dla nas najważniejsze było to, że nasz śpiew zrobił wielkie wrażenie na naszych Kolegach i pozostałych słuchaczach, czego dowodem było wzruszenie i serdeczne podziękowania. Ciekawostka o przytulnym, zabytkowym kościółku, którą warto poznać -
Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa
W kompleksie zabudowań Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych przy ul. Gliwickiej w Rybniku znajduje się neogotycki kościółek Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1886 roku. Przed I wojną światową pełnił funkcje świątyni ekumenicznej, w której pacjenci szpitala mogli uczestniczyć w nabożeństwach odprawianych nie tylko przez księdza ale także przez pastora i rabina. Dopiero po 1922 roku kościół stał się świątynią rzymskokatolicką. Kościół należy do parafii Matki Boskiej Bolesnej w Rybniku. Świątynia mocno ucierpiała w czasie II wojny światowej. "Bomby wpadły do kościoła, rozwaliły dach, ale nie wybuchły. Chciano go po wojnie odbudować, przygotowano nawet konstrukcję dachu, ale I sekretarz nie pozwolił, kazał zniszczyć szkielet i wywieźć na złom. Pacjenci zakopali tę konstrukcję w ziemi i słomie. Czekała na lepsze czasy" - opowiada ksiądz . W pozbawionym dachu, pustym kościele zaczęły rosnąć drzewa. Dopiero pod koniec lat siedemdziesiątych uzyskano zgodę na odbudowę kościoła. Ktoś pamiętał że cały szkielet jest schowany w ziemi. "Od rana do wieczora było tutaj słychać stukot młotków - pacjenci i personel odkuwali rdzę" - wspomina. W 1982 roku odbudowany kościół został ponownie poświęcony. W 2014 roku, gdy kapelanem szpitalnym został ks. Krzysztof, rozpoczęto odtwarzanie ołtarzy bocznych. "Było tu tylko wbudowane w ścianę tabernakulum, nic więcej. Znaleźliśmy figurę Serca Jezusowego na poddaszu, odmalowaliśmy, przygotowaliśmy postument i stworzyliśmy ołtarz główny - mówi kapelan. Nie wiedzieliśmy też, jak wyglądały boczne ołtarze, więc pacjenci wraz z jednym z lekarzy, który namalował obraz Miłosierdzia Bożego, stworzyli ołtarz boczny. Drugi ołtarz poświęcony jest Matce Bożej" - dodaje. Na podstawie dostarczonej księdzu archiwalnej fotografii odtworzono też organowe piszczałki. Nie zachowało się zbyt wiele dokumentów dotyczących początków kaplicy szpitalnej. Ksiądz Krzysztof Muras, kapelan szpitalny, wraz z pacjentami postanowił odtworzyć pierwotny wygląd świątyni, dlatego zaapelował do mieszkańców, by przynosili archiwalne fotografie i pocztówki przedstawiające wnętrza kościoła. Są już tego efekty. Na podstawie starego zdjęcia odtworzono piszczałki organów. - "Oryginalne piszczałki wynieśli z kościoła "wojska wyzwoleńcze" które robiły tu różne rzeczy. Wieść głosi, że żołnierze, gdy sobie popili, brali te piszczałki, chodzili po Rybniku i sobie na nich grali" - mówi ks. Krzysztof.

Prezes Chóru Męskiego "Echo"- Biertułtowy Krystian Dziuba

Koncert Pieśni Maryjnej - "Pszów 2017"

MXXIII WSK  foto - PBazylika NNMP Pszów, Koncert Pieśni Maryjnej "Pszów 2017"

    Kolejny koncert zorganizowany został (na podstawie historii parafii) w roku kilku znaczących rocznic dla pszowskiej świątyni: 270 rocznica zakończenia budowy obecnego kościoła, 155 rocznica całkowitego zakończenia budowy świątyni i jej konsekracja, 20 rocznica ustanowienia kościoła Bazyliką Mniejszą oraz 15 rocznica ostatniej rekoronacji Cudownego Obrazu koronami w imieniu papieża. Koncert odbył się w dniu 27 maja o godz.16.00 w bazylice Narodzenia NMP w Pszowie, do którego zgłosiło się sześć zespołów śpiewaczych, udział brało pięć: Chór Mieszany "SERAF" - Rybnik, dyr. Żaneta Wojaczek, Chór Mieszany "JADWIGA" Wodzisław Śl.-Radlin, dyr. Donata Miłowska, Chór Męski "ECHO" - Biertułtowy z Radlina, dyr. Tymoteusz Kubica, Chór Mieszany "MONIUSZKO" - Czyżowice, dyr. Barbara Grobelny oraz Kameralny Chór "LEGE ARTIS" - Pszów, dyr. Szymon Staniszewski, to zespoły reprezentujące dwa Okręgi ŚZChiO, wodzisławski i rybnicki. Zróżnicowane, starannie dobrane, a w dodatku przepięknie wykonane pieśni przez poszczególne zespoły, pokazały że koncert stał na bardzo wysokim poziomie. Tego samego zdania (co piszący te słowa) byli zaproszeni Goście, między innymi burmistrz Radlina Barbara Magiera i przedstawiciele UM Pszowa przewodniczący Rady Miasta Czesław Krzystała oraz Katarzyna Brachmańska. Organizatorami byli: Okręg Wodzisławski ŚZChiO, UM Pszowa i Radlina oraz parafia bazyliki NNMP w Pszowie. Każdy zespół otrzymał okolicznościową plakietkę, dyplom i książkę-album pt. "PSZÓW SANKTUARIUN NADZIEJI" z podziękowaniem kustosza ks. Andrzeja Pyrsza -
- ... "dziękuję za udział w Koncercie, który wpisuje się w upamiętnienie tych ważnych rocznic. Życzę opieki i wstawiennictwo Matki Bożej, Pani Uśmiechniętej".
Ks. Andrzej Pyrsz
proboszcz i kustosz pszowskiego sanktuarium
Koncert dedykowany był również wszystkim Babciom, Mamusiom, Matkom z okazji Dnia Matki przypadającego 26 maja, dziesięciu przypadkowym mamom wręczyliśmy symboliczną różę. Za pomoc w zorganizowaniu wszystkich majowych Koncertów i Festiwali składam serdeczne podziękowania UM Radlina, Pszowa i Wodzisławia Śl. oraz parafiom kościołów WNMP w Biertułtowach i Wodzisławiu Śl. oraz NNMP w Pszowie.

Prezes Okręgu Wodzisławskiego ŚZChiO Krystian Dziuba

Festiwal Pieśni Maryjnej "Regina Coeli" po raz XIX -

Kościół WNMP Biertułtowy, FPM "Regina Coeli" (połączone chóry męskie) Plakietka - na pamiątkę

    - majowy maraton śpiewaczy zakończył XIX Festiwal Pieśni Maryjnej "Regina Coeli", który odbył się, w ramach metropolitalnego Święta Rodziny, 28 maja 2017 roku w biertułtowskiej parafii Wniebowzięcia NMP w Radlinie. Po raz dziewiętnasty wystąpiły w nim dwa radlińskie zespoły: chór męski "ECHO" Biertułtowy, dyr. Tymoteusza Kubicy oraz chór mieszany "im. JULIUSZA SŁOWACKIEGO" dyr. Dawid Patalong oraz zaproszony gość: Chór Męski parafii Najświętszego SPJ z Raciborza, dyr. Jan Goldman (pod jego nieobecność chórem dyrygował Andrzej Obuchowski). Ten występ naszych Gości to efekt kilkuletniej, serdecznej przyjaźni pomiędzy chórami męskimi, biertułtowskiego Echa i raciborskiego chóru parafii NSPJ. Zespoły wykonywały po cztery pieśni, obowiązkowo o tematyce maryjnej. W czasie trwania koncertu, wykorzystując obecność dwóch chórów męskich, zebrani mogli usłyszeć pieśni w wykonaniu połączonych zespołów z Radlina i Raciborza. Chórzyści, pod dyrekcją Tymoteusza Kubicy, zaśpiewali pieśni "SANCTA MARIA" i "BOGURODZICA". Pieśni te w wykonaniu czterdziestu męskich głosów zrobiły wrażenie na wrażliwych słuchaczach, czyli drobny dreszczyk! Ten udany koncert zakończyła, tradycyjnie już, pieśń "Barka" (tak często śpiewana przez św. Jana Pawła II) we wspólnym wykonaniu trzech zespołów i obecnych słuchaczy. Organizatorami festiwalu byli: Urząd Miasta Radlina, Chór ECHO oraz proboszcz parafii WNMP Biertułtowy w Radlinie. Wśród zaproszonych Gości obecni byli między innymi: burmistrz Radlina Barbara Magiera, proboszcz parafii ks. Zbigniew Folcik oraz prałat Alfred Wloka. Na zakończenie zespoły otrzymały okolicznościowe pamiątki i dyplomy, wręczone przez ks. proboszcza Z. Folcika i prezesa Okręgu K. Dziuby, a raciborskich chórzystów dodatkowo poczęstowano kawą i "swojskim kołoczem". Do zobaczenia w przyszłym roku na dwudziestej edycji tego festiwalu.
Pierwszy Festiwal Pieśni Maryjnej "Regina Coeli" odbył się w 1999 roku, w kościele parafialnym pw. WNMP Biertułtowy w Radlinie. Pomysłodawcami tego festiwalu są członkowie Chóru Męskiego "ECHO"- Biertułtowy, nieżyjący już dh Adam Tomczyk i dh Krystian Dziuba oraz ówczesny proboszcz biertułtowskiej parafii ks. prałat Alfred Wloka.
W dotychczasowych festiwalach uczestniczyły: nieprzerwanie chóry: Męski Echo - Biertułtowy i Mieszany im. J. Słowackiego z Radlina, a w poprzednich latach (kilkakrotnie) chór męski Polonia -Radlin oraz między innymi chóry Lira Rydułtowy, Mickiewicz Rybnik - Niedobczyce (2001), Bel Canto Gaszowice (2002),Harfa Imielin (2003), Echo Zebrzydowice (2004), Moniuszko Czyżowice (2005) i Harmonia Jejkowice (2010), (2011), Regina Apostolorum Rybnik (2015), w 2017 roku gościem był Męski Chór parafii Najświętszego SPJ z Raciborza.
W tym miejscu chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim śpiewakom, dyrygentom i prezesom zespołów, które występowały w tych koncertach oraz wszystkim osobom, które w jakimkolwiek stopniu pomogły nam zorganizować te cieszące się uznaniem lecz niekoniecznie dużym zainteresowaniem imprezy - Matce Bożej na Chwałę, a ludziom ku pokrzepieniu serc.
"Cześć Maryi, cześć i chwała, Pannie Świętej cześć!
Śpiewaj, śpiewaj ziemio cała, Hołd Jej śpiesz się nieść!"

Prezes Chóru Męskiego "Echo"- Biertułtowy Krystian Dziuba