W Roku Jubileuszu 95.lecia Okręgu Wodzisławskiego ŚZChiO XIII Zlot Chórów Okręgu Wodzisławskiego ŚZChiO "Olza 2015"
Pod koniec miesiąca, 21 czerwca 2015r. o godz. 14.00, w kościele pw. NMP Królowej Pokoju w Olzie odprawiona została msza św. z okazji 95.lecia założenia Chóru Mieszanego "Słowik n/Olzą" z Olzy (członek Okręgu Wodzisławskiego ŚZChiO), podczas której oprawę muzyczną (na zaproszenie przyjaciół ze "Słowika") wykonał Chór Męski "ECHO"- Biertułtowy z Radlina (dyr. Tymoteusz Kubica). Po mszy św. radlińscy chórzyści wraz z gośćmi i Orkiestrą Górniczą "Marcel" z Radlina (dyr. Michał Bizoń) przeszli na pole biwakowe "Europa" gdzie odbywał się XIII Złot Chórów Okręgu Wodzisławskiego "Olza 2015". Tegoroczny XIII Zlot odbył się w roku obchodów jubileuszowych 95.lecia Okręgu Wodzisławskiego ŚZChiO.
Pierwsza część podporządkowana była obchodom jubileuszowym chóru, który na wniosek Zarządu Okręgu Wodzisławskiego wyróżniony został odznaką Honorową Złotą ZG ŚZChiO.
Honorowe odznaczenia (brązowe, srebrne oraz złote z laurem) otrzymali również członkowie chóru "Słowik n/Olzą". Odznaczenia wręczali przedstawiciele ZG ŚZChiO Jacek Turalik i Krystian Dziuba.
Druga część zlotu to występy Orkiestry Górniczej "Marcel" oraz zespołów śpiewaczych.
Wśród zespołów śpiewaczych biorących udział w zlocie na szczególną uwagę zasłużył czterdziestoosobowy Młodzieżowy Chór Miejski "Canticum Novum" z Wodzisławia Śl. pod dyr. Emilii Kopiec, złożony z uczniów szkół gimnazjalnych Wodzisławia Śl.
Chór ten swoim występem zdobył uznanie nie tylko słuchaczy lecz także wśród dyrygentów pozostałych zespołów zdobywając puchar ufundowany przez sołtysa Olzy Józefa Sosneckiego.
Do zobaczenia w przyszłym roku!
Prezes Okręgu Wodzisławskiego - Krystian Dziuba
Chór "ECHO"- Biertułtowy
"Z Kolbergiem po kraju"
Od 05 do 09 czerwca 2015r. chórzyści radlińskiego Echa przebywali w Krynicy-Zdroju mieście związanym z Janem Kiepurą (obecnie Sanatorium "Patria"- dom wybudowany przez sławnego tenora w 1933 r. jako luksusowy pensjonat), zwiedzając i podziwiając piękno tego szesnastowiecznego kurortu. Krynica to jedno z największych i najpiękniejszych uzdrowisk w Polsce. Podczas pięciodniowego pobytu uczestnicy wycieczki "zdobyli" między innymi Jaworzynę Krynicką i Górę Parkową (niektórzy pieszo, inni koleją linową czy gondolową), najważniejsze w tym było - być! Zwiedziliśmy prawie całe miasto, korzystając z pomocy profesjonalnego przewodnika. Byliśmy przy pomnikach Jana Kiepury, Nikifora Krynickiego (Epifan Drowniak), Adama Mickiewicza, popróbowaliśmy również działanie niektórych wód leczniczych i "leczniczych inaczej" (lecz wszystko zgodnie z zaleceniem)!
Jak przystało na członków chóru (w okrojonym składzie) nie mogło się obejść bez śpiewania. Śpiewaliśmy przy ognisku zorganizowanym w ramach naszego pobytu (wyręczyliśmy częściowo zaproszonego "zawodowego górala", który z uznaniem przyjął nasze występy) lecz ważniejsze dla nas były występy między innymi: podczas mszy św. w niedzielę 7 czerwca o godz. 10.30 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Krynicy (oddany do użytku wiernych w 1892r., a konsekrowany 20 lipca 1902r.). Śpiewaliśmy również w cerkwi pw. św. Jakuba Mł. Ap. w Powroźniku. Drewniana cerkiew (datowana jest na 1600 rok) w Powroźniku i jej wyposażenie należą do najcenniejszych zabytków sztuki sakralnej na obszarze Karpat, a obecny ikonostas cerkwi, który został wykonany w I połowie XVIII wieku, stanowi najistotniejszy i najbardziej okazały element wnętrza. Wnętrze cerkwi, jej wyposażenie i zdobnictwo zmieniało się w ciągu wieków także ze względu na wyznania, którym służyła. W roku 1637 z prawosławnej stała się ona greckokatolicką (unicką). W 1951r. decyzją biskupa tarnowskiego przekształcona została w kościół i parafię rzymskokatolicką. 21 czerwca 2013 r. cerkiew została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto było odwiedzić miejscowość Kamianna (Miodowa Stolica Polski) gdzie po odwiedzeniu (był śpiew) drewnianego kościółka pw. Nawiedzenia NMP (dawna cerkiew prawosławna) dzięki tamtejszemu przewodnikowi, mogliśmy zapoznać się z prawdziwą pszczelą pasieką. Była również degustacja miodu i produktów zrobionych na miodzie.
W drodze powrotnej mieliśmy okazję zwiedzić, zachwycając się widokami i pięknymi obiektami karpackiego regionu, między innymi: podziwialiśmy perłę architektury drewnianej, świątynię pw. św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z1335r., a obecny kościół i jego wspaniała polichromia, zachowana do dziś, powstała przed 1500r. Po licznych zawirowaniach 3 lipca 2003r. w uznaniu niezwykłych walorów historyczno - artystycznych tego kościółka został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego. Wspaniałe przyjęcie nas, umożliwienie zaśpiewania kilku pieśni (w tej niesamowitej scenerii) oraz podziękowanie przez ks. proboszcza Józefa Milana pozostanie na długo w naszej pamięci. Byliśmy w Starym Sączu gdzie16 czerwca 1999r. Ojciec Święty Jan Paweł II dokonał na starosądeckich błoniach kanonizacji błogosławionej Kingi. Po tej uroczystości pozostał piękny Ołtarz Papieski, w którego dolnej zamkniętej części znajduje się Sala Pamięci Jana Pawła II, zakrystia oraz sala audiowizualna. Następnie przeszliśmy do zespołu klasztornego sióstr klarysek
i kościoła Trójcy Przenajświętszej, którego budowa rozpoczęła się w 1285r., konsekracja w 1332r. Wszystko to ściśle się łączy z osobą świętej Kingi (1234-1292).
To co jest piękne - szybko mija i tak też minęła nasza pięciodniowa wycieczka. Warto być naocznym świadkiem tych wspaniałych reliktów polskiego krajobrazu. Polecam!
Prezes Chóru Męskiego "Echo" Biertułtowy - Krystian Dziuba