zig-zag.prv.pl

Rok 2018, rokiem Jubileuszu 90.lecia założenia -

Jubileusz 90.lecia - foto T. Karnowka Jubileusz 90.lecia - foto T. Karnowka Honorowa Odznaka "Złota z Brylantem" (wyróżniony chór ECHO)

    - Chóru Męskiego "ECHO"- Biertułtowy w Radlinie. Obchody Jubileuszowe rozpoczęto mszą św. która odbyła się 10 czerwca o godz. 9.30, w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Radlinie-Biertułtowach. Msza św. dziękczynna odprawiona została w intencji żyjących i zmarłych chórzystów biertułtowskiego Echa i ich rodzin. Mszę koncelebrowało pięciu księży; ks. prof. Antoni REGINEK, kapelan ZG ŚZChiO, proboszcz parafii WNMP Zbigniew FOLCIK, o. Kalikst MRYKA, proboszcz parafii NNMP w Starym Bohuminie (Czechy), proboszcz parafii św. Herberta, dziekan ks. Janusz BADURA, kapelan Okręgu Wodzisławskiego ŚZChiO oraz ks. prałat Alfred WLOKA. W tej jubileuszowej eucharystii uczestniczyły również Poczty Sztandarowe bratnich chórów i organizacji związkowych; Chóry Mieszane - "SŁOWACKI" z Radlina, "JADWIGA" z Wodzisławia Śl., "MONIUSZKO" z Czyżowic i Chóru Męskiego "ECHO" oraz ZZG w Polsce i ZZ Solidarność z KWK Marcel. "ECHO" swoim śpiewem oraz organista Arkadiusz POPŁAWSKI swoim uczestnictwem uświetnili to wspaniałe nabożeństwo. Po mszy św. chórzyści przeszli na pobliski cmentarz by śpiewem ("Błogo Ci błogo" i "Nad Twoim Grobem") oraz zapaleniem zniczy na grobach, uczcić pamięć kolegów, którzy odeszli od nas na zawsze do "chórów anielskich". Tego samego dnia po raz drugi spotkaliśmy się o godz. 17.00, w Miejskim Ośrodku Kultury na Koncercie Jubileuszowym.
Podczas popołudniowego koncertu, który z udziałem Chóru Męskiego "Echo"-Biertułtowy, Chóru Kameralnego Przyjaciół z SN oraz Orkiestry Górniczej "Marcel" odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie sekretarz ŚZChiO - Andrzej WÓJCIK przy współudziale kapelana ŚZChiO- ks. prof. Antoniego REGINKA udekorowali sztandar Chóru "Echo" Złotą Odznaką Honorową ŚZChiO z Brylantem (najwyższe odznaczenie ŚZChiO). Odznakami honorowymi udekorowani zostali również członkowie chóru. Na wniosek Zarządu Okręgu Wodzisławskiego ŚZChiO oraz Zarządu Chóru Męskiego "Echo"-Biertułtowy odznakami honorowymi ŚZChiO, godnościami Heroldów Śpiewactwa Śląskiego oraz Złotymi Dyplomami wyróżnieni zostali druhowie: Edward NAMYSŁO i Alojzy WEIDEMAN - Odznaka Honorowa Złota z Brylantem, Tymoteusz KUBICA - Odznaka Honorowa Złota z Wieńcem Laurowym, Tomasz MILER - Odznaka Honorowa Złota, Grzegorz WOJACZEK i Franciszek PYTLIK - Odznaka Honorowa Srebrna. Druhowie Józef LEDWOŃ, Edward NAMYSŁO, Romuald TOMCZYK, Alojzy WEIDEMAN - Godność Herolda Śpiewactwa Śląskiego. Druhowie Grzegorz DYMPER, Tymoteusz KUBICA, Jerzy LEPIARCZYK, Marian LORENC, Józef MUSIOŁ, Eugeniusz SZWACHUŁA- Złoty Dyplom ZG ŚZChiO. Dyplomy Urzędu Miasta Radlina, które wręczyła p. burmistrz Barbara MAGIERA, otrzymali druhowie- Jan CICHY, Krystian DZIUBA, Jerzy DROBNY, Grzegorz DYMPER, Tymoteusz KUBICA, Kazimierz LEDWOŃ, Piotr OŚLIZŁO, Franciszek PYTLIK.
Szczególnym momentem i chwilą radosnego wzruszenia stało się wręczenie certyfikatów Godności Herolda Śpiewactwa Śląskiego wieloletnim i bardzo związanym z "Echem" druhom Romualdowi TOMCZYKOWI i Edwardowi FOLTYSOWI (rówieśnikowi chóru 90 lat), którzy przeżywali 9o.lecie swego zespołu na widowni. Ten pierwszy otoczony przez przyjaciół siedział na wózku inwalidzkim. Śpiewał razem z chórem "Bogurodzicę" i śląskie pieśniczki, pięknie, jednogłosowo wykonane z instrumentalnym towarzyszeniem. Nadanych i przyjętych przez druhów Romka i Edka Godności Heroldów towarzyszyły życzenia i serdeczne myśli śpiewaczej braci; całej widowni. Prócz wymienionych zespołów, którymi dyrygowali Tymoteusz KUBICA (chóry) i Franciszek MAGIERA (orkiestra) słuchacze - rodziny, sympatycy "Echa", zaproszeni goście - z przyjemnością słuchali solowych śpiewów znakomicie dysponowanej Joanny SPANDEL (sopran). Do uświetnienia rocznicowej uroczystości przyczynili się z nadzwyczajnym skutkiem także Arkadiusz POPŁAWSKI (organy podczas mszy w kościele, fortepian i akordeon podczas koncertu) i Michał BIZON (keyboard, akordeon). Całość, jak zawsze "zawodowo", prowadził przyjaciel i sympatyk Braci Śpiewaczej (nie tylko radlińskiego "Echa") Janusz MAJEWSKI przy wydatnej pomocy, głównego organizatora imprezy prezesa Krystiana DZIUBY. Po koncercie odbyło się spotkanie towarzyskie z udziałem śpiewaków, ich rodzin oraz zaproszonych gości.
Z okazji dziewięćdziesięciolecia chóru "Echo"-Biertułtowy wydany został okolicznościowy folder. Zamieszczone w nim teksty i zdjęcia stanowić będą miłą pamiątkę wydarzenia.
Piszący te słowa dziękuje wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się i pomogli zorganizować ten wspaniały Jubileusz 90.lecia założenia "naszego męskiego ECHA". Dzięki!

Prezes Chóru Męskiego Echo-Biertułtowy - Krystian Dziuba

Festiwal Pieśni Maryjnej "Pszów 2018" -

Festiwal Pieśni Maryjnej "Pszów 2018"

    - odbył się w dniu 26 maja 2018r. godz. 16.00, bazylika Narodzenia NMP w Pszowie - udział w festiwalu zadeklarowały cztery zespoły śpiewacze, a uczestniczyły trzy, co nie miało większego wpływu na organizację i poziom artystyczny festiwalu. Festiwalu, który organizowany jest w pięknej (pod względem wizualnym i akustycznym) pszowskiej bazylice Narodzenia NMP od 18 maja 1996 roku. W obecnym festiwalu zaprezentowały się następujące zespoły: Chór Mieszany "SŁOWIK n/OLZĄ" Olza, dyr. Tymoteusz Kubica, Chór Kameralny "PRZYJACIELE SN", dyr. Tymoteusz Kubica, Chór Męski "ECHO"- Biertułtowy w Radlinie, dyr. Tymoteusz Kubica. Festiwal organizowany był w Roku Metropolitalnego Święta Rodziny oraz święta Dnia Matki, przypadającego 26 maja, w dniu festiwalu. Na zakończenie połączone chóry zaśpiewały tradycyjną już "Barkę", pieśń tak bardzo ulubioną przez św. Jana Pawła II. Impreza mogła dojść do skutku dzięki pomocy Urzędów Miast Pszowa i Radlina oraz parafii NNMP w Pszowie. Zespoły biorące udział w festiwalu otrzymały okolicznościowe pamiątki, które wręczali przedstawicielka Urzędu Miasta Pszowa Ewa Jaskóła, ks. wikary Krzysztof Kuszka i prezes Okręgu Wodz. ŚZChiO Krystian Dziuba.
PS. Z relacji osób znających się na muzyce (nie tylko sakralnej) festiwal stał na wysokim poziomie organizacyjnym i artystycznym, czego nie można było powiedzieć o nielicznie obecnych słuchaczach. Przykro było organizatorom i wykonawcom! A szkoda!

Krystian Dziuba - prezes Okręgu

Nie mogło zabraknąć występu w Starym Bohuminie -

    - 20.05.2018r. o godz.15.00 w kościele pw. Narodzenia NMP (Farní kostel Narození Panny Marie) w Starym Bohuminie (Czechy) tradycyjnie już śpiewaliśmy, na zaproszenie proboszcza parafii, franciszkanina o. Kaliksta Mryki biorąc udział w popołudniowym nabożeństwie związanym ze świętem Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki). Podczas nabożeństwa zaśpiewaliśmy siedem pieśni na przemian z czeskimi wiernymi, którzy również śpiewali sześć razy. Kolejny dowód, że muzyka łączy ludzi i łagodzi obyczaje, a nie dzieli, ponieważ po nabożeństwie zaproszono nas na "tradycyjną jajecznicę". Smażenie jajecznicy w Zielone Świątki to dawny i do dziś pielęgnowany zwyczaj na Zaolziu, zwanym "Zielonoświątkowa Wajecznica". Nic dziwnego, że w różnych imprezach, czerwcowego weekendu, dominowały plenerowe spotkania towarzyskie z "jajecznicą" w roli głównej. Ten smakowity zapach unosił się również w niedzielne popołudnie między innymi na placu przy parafialnym probostwie. Smak i zapach świeżych smażonych jajek z nutką wędzonki i świeżego szczypiorku rozchodził się wokół nas. Porcje podaje się na kromkach chleba. Koniecznie trzeba było spróbować. Jak zawsze byliśmy świadkami wspaniałego, pełnego obustronnej serdeczności spotkania członków naszego chóru z gospodarzami. Dziękowaliśmy organizatorom za zaproszenie na koncert i miłe przyjęcie, w szczególności sympatycznemu księdzu proboszczowi.

Krystian Dziuba - prezes chóru Echo

Jak co roku, miesiąc maj - to pieśni maryjne -

Koncert Pieśni Maryjnej - Połączone chóry - Kościół WNMP Wodzisław Śl.

    rozbrzmiewają we wszystkich (no prawie) kościołach powiatu wodzisławskiego. I tak: pierwszy Koncert Pieśni Maryjnej odbył się 19 maja 2018r. o godz.17.00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Wodzisławiu Śl., który organizowany był z okazji Dnia Matki i Metropolitalnego Święta Rodziny, pod patronatem prezydenta Wodzisławia Śl. Mieczysława Kiecy. Udział wzięły trzy zespoły śpiewacze (na cztery zgłoszone); Chór Mieszany "ASSUMPTIO" parafii WNMP, dyr. Ewa Mika, Chór Mieszany "LIRA" Rydułtowy - Orłowiec, dyr. Urszula Matuszek oraz Chór Mieszany "MONIUSZKO" Czyżowice, dyr. Barbara Grobelny. Chóry wykonywały po 3-4 pieśni, o tematyce maryjnej, a na zakończenie wspólnie zaśpiewały znaną wszystkim pieśń "Barka". Organizatorem koncertu byli, Okręg Wodzisławski ŚZChiO oraz Urząd Miasta i parafia WNMP Wodzisławia Śl.

Krystian Dziuba - prezes Okręgu

Po raz piąty odbył się V Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej
im. Eduarda Hakena w Republice Czeskiej -

Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej im. E. Hakena Dyplom

   - w sobotę 12 maja 2018 r. wczesnym rankiem członkowie Chóru Męskiego "ECHO"- Biertułtowy w Radlinie, wybrali się na podbój czeskiego Zaolzia. Przez trzy dni 11, 12 i 13 maja 2018 r., w różnych miastach Republiki Czeskiej odbywał się V Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej im. Eduarda Hakena (solista operowy, wspaniały bas-baryton 1910-1996). Festiwale odbywają się w cyklu dwuletnim. Pierwszy odbył się w 2010 r., w stulecie urodzin "Mistra Hakena". W tegorocznej, piątej edycji festiwalu udział wzięło 11 zespołów śpiewaczych ze Słowacji, Polski oraz Republiki Czeskiej. Dzięki zaproszeniu przez sympatycznych przyjaciół Chóru Mieszanego "BAŚKA", z miejscowości o tej samej nazwie, po raz piąty mieliśmy okazję zaprezentować swój, repertuar pieśni sakralnej dla licznie zebranych słuchaczy. O godz. 8.00, po oficjalnym otwarciu Festiwalu (w budynku Urzędu Gminy) braliśmy udział we mszy św. odprawionej w języku czeskim a celebrowanej przez polskiego księdza, na którego prośbę zaśpiewaliśmy kilka pieśni. W tym roku po raz pierwszy wystąpiliśmy wspólnie z chórem żeńskim o nazwie "ŻENSKY PEVECKY SBOR CANTICORYM" z Havirzova, o godz. 15.00 wystąpiliśmy w Domu Katolickim ("Katolicky lidovy dum") w miejscowości Frydek Mistek. Radlińskie ECHO w swoim, trwającym trzydzieści minut występie (zgodnie z regulaminem), wykonał między innymi: "Kyrie", "Gloria", "Sanctus", "Benedictus"- W. Lachman, "Ave Maria"- di Bepi De Marzi, "Sancta Maria"- Schweitzer, "Nie opuszczaj nas"- ks.J. Surzyńskiego, "Gdy nam każe zjeżdżać los"- opr. R. Moos, "Pieśń do św. Barbary"- opr. B. Wallek-Walewski, "O Niepokalana"- w opr. W. Pinkawa, chorał "Tebie pajem"- G. Łomakin.
Przez trzy dni w zapełnionych słuchaczami, kościołach i domach kultury, różnych miast czeskiego Zaolzia rozbrzmiewała różnojęzyczna pieśń (świecka i sakralna). Kolejny festiwal odbędzie się za dwa lata, w 2020 roku i mamy nadzieję, że (korzystając z ponownego już zaproszenia) będziemy uczestnikami tego wspaniałego wydarzenia.
Miło nam było, gdyż na koncertach z naszym udziałem, wśród gości obecna była córka Eduarda Hakena, Maria Hakenova-Ulrichova (mieszkająca na stałe w Wiedniu), która podczas wspólnego posiłku z uznaniem i sympatią wyrażała się o naszym męskim zespole.
W trakcie pożegnania obie strony jednomyślnie stwierdziły -
Do zobaczenia wkrótce! - Brzy na videnou!

Krystian Dziuba - prezes chóru ECHO