zig-zag.prv.pl

"4 czerwca byliśmy w Starym Bohuminie" -

    - "przyjaźń zapisana na lata", chciałoby się powiedzieć o kolejnym występie w kościele pw. Narodzenia NMP (Farní kostel Narození Panny Marie) w Starym Bohuminie (Czechy). W niedzielne popołudnie 4 czerwca 2017 roku na zaproszenie proboszcza parafii, franciszkanina o. Kaliksta Mryki braliśmy udział w popołudniowym nabożeństwie związanym ze świętem Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki). Podczas nabożeństwa zaśpiewaliśmy siedem pieśni na przemian z czeskimi wiernymi, którzy śpiewali sześć razy. Kolejny dowód, że muzyka łączy ludzi i łagodzi obyczaje, a nie dzieli. Po nabożeństwie zaproszono nas na "tradycyjną jajecznicę".
Smażenie jajecznicy w Zielone Świątki to dawny i do dziś pielęgnowany zwyczaj na Zaolziu, zwanym "Zielonoświątkowa Wajecznica". Nic dziwnego, że w różnych imprezach, pierwszego czerwcowego weekendu, dominowały plenerowe spotkania towarzyskie z jajecznicą w roli głównej. Ten smakowity zapach unosił się również w niedzielne popołudnie między innymi na placu przy parafialnym probostwie. Smak i zapach świeżych smażonych jajek z nutką wędzonki i świeżego szczypiorku rozchodził się wokół nas. Porcje podaje się na kromkach chleba. Koniecznie trzeba spróbować. Potężna wichura jaka przeszła (na szczęście krótka) w czasie naszego posiłku nie zdołała zakłócić atmosfery tego wspaniałego, pełnego obustronnej serdeczności spotkania członków naszego chóru z gospodarzami. Dziękujemy organizatorom za miłe przyjęcie, w szczególności sympatycznemu księdzu proboszczowi.

Prezes Chóru Męskiego "Echo"- Biertułtowy Krystian Dziuba

"każdy może spróbować"-

Podczas próby chóru ECHO (lekcja śpiewu) w salce MOK w Radlinie.

    Żeby móc dobrze śpiewać w chórze (zespole śpiewaczym) trzeba systematycznie uczestniczyć w próbach (lekcjach śpiewu). W przypadku naszego chóru męskiego "Echo" próby odbywają się w Miejskim Ośrodku Kultury (MOK) w Radlinie. W skład zespołu, którego dyrygentem jest Tymoteusz Kubica, wchodzi 24 mężczyzn. Próbę zaczynamy od tzw. rozśpiewania. To zajęcie mające na celu przygotowanie aparatu mowy do "pracy". Pod okiem dyrygenta wykonujemy ćwiczenia rozgrzewające struny głosowe aby następnie przejść do ćwiczeń oddechowych oraz poprawiających dykcję. To w sumie bardzo proste ale potrzebne, prowadzące do tego, że trud na próbach procentuje podczas występów, a jednocześnie budzi w nas przyjemność zespołowego śpiewania. W 2018 roku chór "Echo" będzie obchodzić jubileusz 90.lecia swojej działalności, dlatego zwracamy się do męskiej części radlinian (młodzież i dorośli) do zasilenia naszych szeregów abyśmy mogli godnie zaprezentować się podczas tego zacnego jubileuszu. Próby odbywają się w Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie ul. Mariacka 9, we wtorki i piątki o godzinie 17:00. Przyjdź, pomóż, a nie pożałujesz, zostaniesz przyjęty bez jakiegokolwiek "egzaminu". Chciałoby się powiedzieć; "każdy głos na wagę złota"!

Prezes Chóru Męskiego "Echo"- Biertułtowy Krystian Dziuba