zig-zag.prv.pl

Radlińskie "ECHO" występowało w Republice Czeskiej - Frydek-Mistek

Echo, krótko przed występem, kościół Wszystkich Świętych, Frydek-Mistek - foto Krystian   Echo w Kaplicy św. Barbary (Zamek w Frydek-Mistek)

   Sześć lat minęło od rozmowy telefonicznej pomiędzy przedstawicielką czeskiego chóru mieszanego Baśka w Baśce p. Verą Ptokovą, a piszącym te słowa, prezesem chóru męskiego Echo - Biertułtowy w Radlinie. Było to pod koniec stycznia 2010 r. po Polsko - Czeskich Spotkaniach Chóralnych organizowanych przez Okręg Wodzisławskich ŚZChiO, w ramach Wodzisławskich Spotkań Kolędowych. Po raz pierwszy, korzystając z zaproszenia Very Ptakovej i prezesa chóru Michala Valka (członkowie zespołu Laski Chór Mieszany "Baśka" w Baśce - Czechy), 8 i 9 maja 2010 r. członkowie Chóru Męskiego ECHO"- Biertułtowy uczestniczyli w I Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej im. Eduarda Hakena (organizowany w cyklu dwuletnim). Porozumienie, przyjaźń i współpraca z tamtego okresu trwa do dnia dzisiejszego, czego kolejnym dowodem było nasze uczestnictwo (po raz czarty) w czwartej edycji tego festiwalu. W tym roku festiwal przeprowadzony był w dniach 13, 14 i 15 maja, w czeskich miejscowościach Baśka , Frydek - Mistek, Prażmo i Skalice. Nasz chór występował, w kategorii pieśni sakralnej (druga kat. to pieśni świeckie) o godz. 15.00 w kościele pw. Wszystkich Świętych w Frydku- Mistku, śpiewając między innymi: Kyrie, Gloria, Sanctus, Benedictus z "Missa" - W. Lachman, "Tebie pajem" (chorał) - G. Łomakij, "Ave Maria" - Bepi De Marzi, "Świętej Barbórki" - B. Wallek Walewski, "O Niepokalana" - J. Pinkawa, "Modlitwa w kościółku" z op. Halka - St. Moniuszko, "Modlitwa kapłana" - muz. G. Verdi, "Z Małołąki juhasi" - J. Pasierb Orland, "Nie opuszczaj nas" - ks. J. Surzyński. Zgodnie z regulaminem każdy chór wykonywał pieśni sakralne a capella lub z akompaniamentem organów, występy trwały około 30-40 minut.
Na "podbój" Zaolzia wyruszyliśmy autokarem z Radlina 14 maja o godz. 6.00 w kierunku granicy polsko - czeskiej, by po niespełna dwóch godzinach jazdy dotrzeć do miejscowości Baśka, niedaleko miasta Frydek - Mistek w Republice Czeskiej. Tam oczekiwali na nas przedstawiciele czeskiego zespołu, nasza "tłumaczka", opiekunka Vera Ptakova z mężem i prezes chóru "Baśka" Michal Valek, inicjator i główny organizator tego festiwalu. O godz. 8.30 uczestniczyliśmy w mszy odprawionej w kościele pw. św. Wacława w Baśce. Po obiedzie pojechaliśmy do Frydka- Mistka gdzie po zwiedzeniu Frydeckiego Zamku (jak przystało na ludzi Górniczego Stanu zaśpiewaliśmy, w kaplicy św. Barbary, pieśni poświęcone naszej patronce) podjechaliśmy do kościoła pw. Wszystkich Świętych gdzie odbył się nasz występ. Poza naszym chórem "ECHO" wystąpiły jeszcze dwa chóry z Rep. Czeskiej, "PEVECKY SBOR SLAVIK PACOV" (Pacov) oraz "PEVECKE SDRUŻENI ECHO" (Frydlant nad Ostravici).
W festiwalu udział wzięło piętnaście zespołów śpiewaczych z Czech, Słowacji i Polski (nasze Echo po raz czwarty), które przez trzy dni występowały w Kościołach, Domach Kultury, w Frydeckim Zamku czy w Katolickim Ludowym Domu na terenie w/w miast. Festiwal organizowany jest (w cyklu dwuletnim) z okazji kolejnych rocznic urodzin czeskiego artysty operowego Eduarda Hakena (1910-1996) pod patronatem jego córki dr Marii Haken-Ulrich, senator inż. Evy Richter oraz starosty miasta Baśka inż. Bronisława Jaska.
Wspaniała atmosfera oraz serdeczne przyjęcie jakie nas spotyka na każdym kroku ze strony organizatorów i członków innych zespołów (w szczególności opiekunki Very Ptakovej, Jej męża i prezesa Michala Valka) udowodniły, że Brać Śpiewacza rozumie się "bez słów" i nie uznaje granic. Dodatkową atrakcją jaką nas zaskoczyli organizatorzy to możliwość zwiedzenie miejscowego zabytkowego Zamku (1327-1339) oraz zaproszenie na następny Festiwal.

Prezes Chóru "ECHO"- Biertułtowy - Krystian Dziuba

Zielone Świątki w Starym Bohuminie ...

Echo, kościół NNMP Stary Bohumin

    15 maja 2016 roku w kościele pw. Narodzenia NMP w Starym Bohuminie (Rep.Czech) na zaproszenie oo Franciszkanów proboszcza parafii o. Kaliksta Mryki i wikariusza o. Jana Bosko Wojasa, Chór Męski "ECHO" - Biertułtowy uczestniczył w uroczystym nabożeństwie związanym ze świętem Zesłania Ducha Świętego, a poprzedzającym nasz Koncert Pieśni Maryjnej. Nabożeństwo odprawione zostało w nietypowy sposób polegający na tym, że pieśni maryjne śpiewane były na przemian - wierni w języku czeskim, a chór w języku polskim i łacińskim.
Po części "sacrum" nastąpił czas na "profanum", ponieważ gospodarze czyli oo franciszkanie zaprosili wiernych uczestniczących w nabożeństwie i nas na wspólny posiłek polegający na jedzeniu przede wszystkim jajecznicy, zgodnie z tradycyjnym zwyczajem, pod nazwą "Zielonoświątkowe Wajeśnice". Było słonecznie, gościnnie, rodzinnie i sympatycznie, po prostu fajnie!

Prezes Chóru "ECHO"- Biertułtowy - Krystian Dziuba

Koncerty Pieśni Maryjnych - pod patronatem ...
11 maja - Kościół WNMP w Wodzisławiu Śl. -

Echo kościół WNMP Wodzisław Śl. 11.05. - foto Swoboda

    - majowy "maraton" koncertów Pieśni Maryjnej, organizowany przez Okręg Wodzisławski ŚZChiO rozpoczął się 11 maja 2016 r. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Wodzisławiu Śl. W koncercie wystąpiły cztery zespoły śpiewacze: Chór Mieszany "ASSUMPTIO" parafii WNMP dyr. Ewa Mitko, Chór Mieszany "JADWIGA" dyr. Donata Miłowska, obydwa z Wodzisławia Śl., Chór Mieszany im. "ST. MONIUSZKI" z Czyżowic dyr. Barbara Grobelny oraz Chór Męski "ECHO"- Biertułtowy z Radlina dyr. Tymoteusz Kubica. Każdy zespół biorący udział w koncercie śpiewał po cztery pieśni, obowiązkowo związane tematycznie z czcią Matki Bożej. Koncert odbył się pod patronatem prezydenta Wodzisławia Śl., dzięki pomocy Urzędu Miasta i parafii WNMP w Wodzisławiu Śl. Na zakończenie koncertu połączone chóry zaśpiewały "Barkę", a każdy zespół otrzymał pamiątkowy dyplom i książkę oraz okolicznościową plakietkę. Wszystko to wręczali przedstawiciele, powiatu wodzisławskiego Grzegorz Kamiński, UM Wodzisławia Śl. Dariusz Szymczak, proboszcz parafii ks. prałat Bogusław Płonka i prezes Okręgu Krystian Dziuba.

Prezes Okręgu Wodz. - Krystian Dziuba

Festiwal Pieśni Maryjnej "Pszów 2016"
21 maja - Bazylika Narodzenia NMP w Pszowie -

chór Echo, bazylika NNMP Pszów, 21.05 - foto Gazeta Wodzisławska finał Fest.Pieśni Maryjnej "Pszów 2016", bazylika NNMP Pszów 21.05. - foto Józek

    - udział w festiwalu zadeklarowało siedem zespołów śpiewaczych, a uczestniczyło pięć co nie miało większego wpływu na organizację i poziom artystyczny festiwalu. Festiwalu, który organizowany jest w pięknej (pod względem wizualnym i akustycznym) pszowskiej bazylice Narodzenia NMP od 18 maja 1996 roku. W tym to dniu i roku Zarząd Okręgu Wodzisławskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr (obecnie ŚZChiO) zorganizował Festiwal Pieśni Maryjnej "Magnificat". W pierwszych latach festiwal organizowany był w dwóch dniach. Pierwszy etap (oceniany przez jury) to eliminacje w Pszowie, natomiast drugi etap to koncert laureatów, w kościele WNMP w Wodzisławiu Śl. (w późniejszym czasie w Piekarach Śląskich). W obecnym festiwalu zaprezentowały się następujące zespoły: Chór Mieszany im."St. MONIUSZKI" Czyżowice, dyr. Barbara Grobelny, Chór Mieszany "SPÓJNIA" Marklowice, dyr. Ziglinda Lampert - Raszyńska, Chór Męski "ECHO"- Biertułtowy w Radlinie, dyr. Tymoteusz Kubica, Chór Mieszany "JADWIGA" Wodzisław Śl., dyr. Donata Miłowska, Chór Kameralny "LEGE ARTIS" Pszów, dyr. Szymon Staniszewski. Festiwal organizowany był w Roku Miłosierdzia Bożego, który trwa od 8 grudnia 2015r. do 20 listopada 2016r., na zakończenie którego połączone chóry zaśpiewały tradycyjną już "Barkę", pieśń tak bardzo ulubioną przez św. Jana Pawła II. Impreza mogła dojść do skutku dzięki pomocy Urzędom Miast Pszowa i Radlina oraz parafii NNMP w Pszowie. Zespoły biorące udział w festiwalu otrzymały okolicznościowe pamiątki, które wręczali przewodniczący Rady Miasta Pszowa Czesław Krzystała, burmistrz Radlina Barbara Magiera, ks. proboszcz Andrzej Pyrsz i prezes Okręgu Wodz. ŚZChiO Krystian Dziuba.

Prezes Okręgu Wodz. - Krystian Dziuba

XVIII Festiwal Pieśni Maryjnej "Regina Coeli"
22 maja - kościół WNMP Biertułtowy

XVIII Festiwal Pieśni Maryjnej "Regina Coeli"

    I tak, minęło 18 lat jak w 1999 roku, po raz pierwszy odbył się Festiwal Pieśni Maryjnej "Regina Coeli", w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP Biertułtowy w Radlinie. Pomysłodawcami tego festiwalu są członkowie Chóru Męskiego "ECHO"- Biertułtowy, nieżyjący już dh Adam Tomczyk i dh Krystian Dziuba oraz ówczesny proboszcz biertułtowskiej parafii ks. prałat Alfred Wloka. W dotychczasowych festiwalach uczestniczyły: nieprzerwanie chóry: Męski Echo-Biertułtowy i Mieszany im.J.Słowackiego z Radlina, a w poprzednich latach (kilkakrotnie) chór męski Polonia-Radlin oraz między innymi chóry Lira Rydułtowy, Mickiewicz Rybnik-Niedobczyce (2001), Bel Canto Gaszowice (2002), Harfa Imielin (2003), Echo Zebrzydowice (2004), Moniuszko Czyżowice (2005) i Harmonia Jejkowice (2010), (2011), Regina Apostolorum Rybnik (2015). W tegorocznym festiwalu miały uczestniczyć trzy zespoły śpiewacze lecz krótko przed 22 maja, musiał zrezygnować z występu, przyjacielski zespół biertułtowskiego Echa, Chór Męski parafii Najświętszego SPJ z Raciborza. Nie zawiodły jednakże radlińskie "pewniaki" Chór Męski "ECHO"- Biertułtowy i Chór Mieszany im. "J. SŁOWACKIEGO" z Radlina. Festiwal organizowany był również w ramach obchodów Roku Miłosierdzia Bożego pod patronatem burmistrza Radlina. Zespoły zaśpiewały po sześć pieśni (oczywiście ku czci Matki Bożej), szczególne wrażenie na słuchaczach zrobiła "BOGURODZICA" w wykonaniu męskiego chóru Echo (słuchana była na stojąco). Za wspaniały koncert chóry otrzymały pamiątkowe dyplomy i efektowne puchary, wręczane przez wikariusza parafii WNMP Biertułtowy ks. Wojciecha Mrochena i prezesa Okręgu Krystiana Dziuby. Obecny był również współzałożyciel festiwalu ks. prałat Alfred Wloka. We wszystkich koncertach występy większości zespołów, dobór repertuaru oraz poziom artystyczny stały na bardzo wysokim poziomie tak samo jak organizacja i przebieg festiwali i koncertów (jest to ocena ludzi "znających się na rzeczy").
Festiwal Pieśni Maryjnej "Regina Coeli" zakończył majowy cykl koncertów ku czci Matki Bożej, których organizatorem był Okręg Wodzisławski ŚZChiO przy wydatnej pomocy Urzędów Miast i parafii Wodzisławia Śl., Radlina i Pszowa. W tym miejscu chciałbym, jako prezes Okręgu, serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy pomagali i mam nadzieję będą pomagać, w zorganizowaniu tych wspaniałych koncertów. Wielkie dzięki!
P. S. 22 maja biertułtowski koncert i nabożeństwo wspaniale prowadził ks. Wojciech Mrochen, pisząc te słowa 29 maja wikariusz parafii WNMP w Biertułtowach ks. Wojciech już nie żył, zginął 27 maja w wypadku drogowym - "Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju".

Prezes Okręgu Wodz. ŚZChiO- Krystian Dziuba