zig-zag.prv.pl
Chór ECHO w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Marklowicach

Uczestnictwo w obchodach „Dnia Papieskiego”

    -13 października 2014r. o godz. 18.00, w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Marklowicach odbył się Koncert Pieśni Sakralnej poświęcony Św. Janowi Pawłowi II, pod nazwą „Marklowice w Hołdzie Świętemu Janowi
Pawłowi II”
. Na zaproszenie współorganizatora (głównym organizatorem był Pion Spraw Społecznych Urzędu Gminy Marklowice), bratniego Chóru „SPÓJNIA” z Marklowic, członkowie Chóru Męskiego „ECHO”- Biertułtowy mogli czynnie uczestniczyć w obchodach „Dnia Papieskiego”.
Po serdecznym powitaniu przez ks. proboszcza Janusza Jojko jako pierwszy wystąpił zespół dziecięco - młodzieżowy „DZIECI MARYJI”. Serce rosło słuchając tych wspaniałych, małych i większych dzieciaków. Pieśni wykonywane przez solistów czy cały zespół przeplatane były modlitwami, cytatami lub przemyśleniami zaczerpniętymi z czasów pontyfikatu papieża Jana Pawła II. Drugi zaprezentował się Chór Mieszany „SPÓJNIA” Marklowice (tegoroczny stuletni jubilat), dyr. Zyglinda Lampert-Raszyńska. Na zakończenie wystąpił Chór Męski „ECHO”, dyr. Tymoteusz Kubica. Repertuar wykonywanych utworów, przez wszystkie zespoły, był bardzo zróżnicowany co na pewno spodobało się obecnym słuchaczom (dowód - gromkie oklaski), a nam wspaniale się śpiewało w kościele wypełnionym prawie do „ostatniego miejsca”. W tym miejscu wiernym marklowickiej parafii należą się za to słowa szacunku i podziękowania, mam nadzieję, od wszystkich wykonawców. Oby tak zawsze i wszędzie!
Narratorem koncertu była Czesława Somerlik wprowadzając uczestników do kolejnych utworów, poprzez prezentację multimedialną. W finale wszyscy wspólnie zaśpiewali pieśni: „Była cicha i piękna”, „Dobra Matko” oraz tak bliską sercu Ojca Świętego pieśń „Barka”. Organizatorzy tych spotkań mają nadzieję, że była to wielka lekcja historii z przeżyć naszego Wielkiego Polaka, czego dowodem byli licznie zgromadzeni mieszkańcy Marklowic. Wniosek nasuwa się jeden, że takich spotkań potrzeba więcej - w takim razie do zobaczenia 13 października 2015 roku.

Charytatywny Koncert Pieśni i Muzyki Organowej -

   z inicjatywy proboszcza bazyliki Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie ks. prałata Józefa Fronczka, dyrygenta Chóru Męskiego „ECHO”- Biertułtowy w Radlinie Tymoteusza Kubicy oraz jego członków, w dniu 25 października 2014 roku o godz.16.00, w tejże bazylice, odbył się „Charytatywny Koncert Pieśni Sakralnej i Muzyki Organowej”. W koncercie udział brały dwa zespoły śpiewacze, wcześniej wymieniony już chór ECHO i Zespół Muzyki Wokalnej „LEGE ARTIS” z Pszowa oraz obecny organomistrz Katedry we Fromborku Arkadiusz Popławski.
Chór „ECHO” pod dyr. Tymoteusza Kubicy, w swoim półgodzinnym występie wykonał następujące pieśni: „Kyrie”, „Gloria”, „Sanctus” i „Benedictus” z „Missa”- W. Lachman oraz „Nie opuszczaj nas”- ks. J. Surzyński, „O Niepokalana”- W. Pinkawa, „Sancta Maria”- A. Schweitzer, „Tebie Pojem”- G. Łomakij i „Modlitwa kapłana”- muz. G. Verdi.
Zespół „LEGE ARTIS” pod dyr. Szymona Staniszewskiego zaśpiewał: „Cantate Domino”- G. Pitoni, „Ecce Panis”- J. A. Garcia, „Otcze nasz”- P. Czajkowski, „Alleluja” - G. Young oraz „Agnus dei de la Missa Brevis”- A. Lotti. Koncert zakończył swoim brawurowym występem organomistrz Arkadiusz Popławski, który między innymi wariacjami na temat „Bolera”- M. Ravela „rozwalił” wszystkich. Wszystkie występy nagrodzone zostały gromkimi brawami przez, wprawdzie nielicznie, zebranych słuchaczy ale za to znających się na chóralnym śpiewie i muzyce organowej. To dla wykonawców, którzy naprawdę dali wspaniały koncert, była najlepsza „zapłata”.
Koncert charytatywny, a więc zebrane pieniążki zostały przekazane na rzecz Świetlicy Opiekuńczej „Gniazdo” przy parafii NNMP w Pszowie.

Prezes Chóru Męskiego ECHO-Biertułtowy - Krystian Dziuba